• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Alan Adı Çöplüğü #KM

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

MstDrsn

webmaster.tc
Geçenlerde öylesine domain araştırması yapıyordum, yani herhangi bir çıkar amacı gütmeden güzel domainleri bulup yararlı olması için paylaşacaktım.Çok güzel ve proje için kullanılabilecek domainler (Özellikle .com ve .net) hep dolu, aslında bu doluluk insana “Ne kadar çok site var” sözünü söylemeye itiyor fakat, domain’e gitmeye çalıştığınızda bomboş açılmayan ve hata veren bir sayfayla karşılaşıyorsunuz.Yani yönlendirme gibi bir durum da yok.İnsanlar sadece -bazen- kendi egolarını tatmin etmek için bazen ise -yüksek fiyattan- insanlara kakalamak için bu güzelim domainleri işgal ediyor.Hatta şuan bulunduğunuz iyisimi.org adresinin .com uzantısı da aldığım sırada doluydu ve içinde sadece bir index vardı, “Sitemiz yapım aşamasındadır” fakat ben siteyi sorgulattığımda adresin 4 sene önce alındığı gözüküyordu.Yani hem boşuna para veriyor (Host+domain) hem de başkalarının işine engel oluyorlar.

İşte asıl sorun da bu, diyelim ki sizin “*-*” adında bir mağazanız var, mağazanız için bir site açmaya kalkıştığınızda ilk kontrol edeceğiniz adres “*-*.com,.net” olur, fakat bazı kişiler hiçbir amacı olmadan sadece ellerinde bulundurmak için bu adresleri aldığında, sizin için en uygun domain kullanım dışı kalıyor.Başka uzantılara yöneldiğinizde ise mağazanın,firmanın,şirketin ciddiyeti *kullanıcı gözünde düşüyor, ha diyeceksiniz ki “madem bir firman var .com.tr uzantısını al”, ama piyasada bu uzantıyı alabilmek için gereken belgeleri nasıl olduğunu bilmediğim yollarla sağlayanlar var,yani bir firmanız olmasa bile .com.tr uzantısını alabiliyorsunuz,hal böyle olunca da insan site açmayı bırakası geliyor.Yani demek istediğim kimse aklına gelen mükemmel bir projenin boş boş durmasına sevinmez.

Sözüm de meclisten dışarı…

(*En azından benim için öyle)

KAYNAK

victories

webmaster.tc
eskiden beri söylerim, yapacaksın domain fiyatını 500 dolar, bak bi tane çöp site felan kalıyor mu :)

proghammer

webmaster.tc
Valla o zaman harika olur her önüne gelen bebe sayfa sahibi olmaz sinirlerim zıplamaz hergün gergin olmaktan kurturulum :)

Keşke 750$ olsa.. Vermeye razıyım..

gkbrk

webmaster.tc
Ben olsam önemli projeler için whois'ten sahibini bulur satın alırdım.