• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Alexa nedir? Ne işe yarar? Ne kadar önemlidir?

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

BySeco

webmaster.tc

İnternet sitelerinin istatistiklerini tutan bir veri bankası olan Alexa, arama motorlarının gözünde ne yazık ki hâla önemlidir. Ne yazık ki dedim çünkü bir takım basit yöntemlerle Alexa değeri oldukça iyi seviyelere ve çok kısa bir zaman zarfında getirilebiliyor. Hâl böyle olunca da Alexa değerinin bir işlevi kalmıyor.

Aslında Alexa, yararlı bir sitedir. Ancak dediğimiz gibi zayıf sisteminden dolayı kandırılması çok kolaydır. Sitenizin Alexa değerinin daha iyi seviyelere gelmesi için bazı kriterler vardır:
  • Günlük ziyaretçi sayınız arttıkça,
  • Ziyaretçiler sitede daha fazla vakit geçirdikçe,
  • Siteye doğrudan girişler arttıkça,
  • Hemen çıkma oranı düştükçe,
  • Ziyaretçiler Alexa Toolbar’a sahip oldukça,
Ve daha bir çok kritere göre Alexa değeri iyileşir. Alexa neden önemlidir sorusuna gelince de, dediğimiz gibi birincisi arama motorları verilerine değer verir, ikincisi ise sitenizde reklam yayınlatmak isteyen kişiler Alexa değerinize mutlaka bakar.

Alexa değerini yükseltmek için bir kaç yöntem de vereyim, Alexa Toolbar eklentisini tarayıcınıza mutlaka kurun. Sitelerinize Google ile değil yer imlerine ekleyerek direk giriş yapın. Sitenizin bir köşesine Alexa kodunu ekleyin. Bunlar hilesiz yöntemlerdi.

AsiMelek

webmaster.tc
toolbarın faydasını çok gördüm..ayrıca evet alexanın düşük olması yüzeysel olrak önemsiz deselerde site alınır satılırken bile alexa kaç sorusu gelmekte.demekki önemliymiş.

proghammer

webmaster.tc
toolbarın faydasını çok gördüm..ayrıca evet alexanın düşük olması yüzeysel olrak önemsiz deselerde site alınır satılırken bile alexa kaç sorusu gelmekte.demekki önemliymiş.
Arkadaşa katılıyorum önemsiz birşey olarak gözükse de aslında web masterlar için çok önemli.

En azından makale verilirken bile alexa kaç diye soruyorlar..
Sayfa satacaksınız alexa kaç deniyor..

Hepsini geçtim sadece prestij değil sizin dünya da ve Türkiye de aynı kategoride yarıştığınız sayfalar arasındaki kalitenizi ölçüyor olay bu birisi güncelleniyor birisi güncellenmiyor güncellenen sayfa alexa da sıra atlıyor örnek olarak..

Alexa önemli bir kriterdir..