• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Alexa Nedir

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

bicoder

webmaster.tc

Alexa, İnternet siteleri için reyting sistemi olarak özetlenebilir aslında. Her İnternet sitesi için, kurulduğu andan itibaren sahip olduğu ziyaretçi potansiyeline göre Alexa değeri oluşur. Bu alexa değeri, ilk başlarda oldukça yüksek bir rakamdan başlar. Ziyaretçi sayınıza göre bu rakamda düşüş görülür.

Eğer, bir İnternet sitesinin Alexa değeri düşük ise, o sitenin belli bir ziyaretçi potansiyeli vardır. Ayrıca, Alexa, dünya genelinde ve ülke içerisinde ikiye ayrılarak rakamlar sunar. Bu sayede, dünya genelinde ki sıralaması ve ülke içerisinde ki sıralaması hakkında bilgi edinilebilir. Peki, Alexa'nın siteye bir faydası var mıdır? Hayır. Alexa, siteniz için herhangi bir fayda sağlamaz. Yani, sitenize doğrudan etki edecek bir unsuru yoktur. Dediğimiz gibi, tek özelliği sitenizin sıralamasını belirlemektir ve bunu da sitenizin ziyaretçi potansiyeline göre sağlar. Lakin, prestij konusunda ve webmaster arkadaşlar için sitelerini pazarlama gibi aşamalarda Alexa'nın önemi oldukça fazladır.

Alexa, Sadece Ziyaretçiler Sayesinde mi Düşer?

Normalde evet. Alexa, sitenizi ziyaret eden kişilerin yoğunluğuna göre düşer. Lakin, çeşitli programlar sayesinde oluşturulan kullanıcı havuzu sayesinde, insanlar birbirlerinin sitelerini ziyaret ederek, Alexa tollbar kullanımı gibi unsurları en üst düzeyde tutarak Alexa değerlerinin normale oranla çok daha hızlı bir şekilde düşmesini sağlayabilirler. Lakin, bunların yerine, tamamen organik olarak Alexa değerinizin düşmesi ya da düşmemesi çok daha doğru olacaktır.

Seo

webmaster.tc
aslında alexa aynı dmoz gibi google için dmoz kadar olmasa da bir öneme sahip. Fazla etki etmese de birazda olsa etkisi var. Çünkü google şunu amaçlar , kullanıcıların sürekli ziyaret ettiği daha çok insanın hakkında konustugu internet siteleri üst sıralarda olsun. Dolaylı yoldan alexa hit ile düştüğü için google az da olsa dikkate almaktadır.

inforesim

webmaster.tc
aslında alexa aynı dmoz gibi google için dmoz kadar olmasa da bir öneme sahip. Fazla etki etmese de birazda olsa etkisi var. Çünkü google şunu amaçlar , kullanıcıların sürekli ziyaret ettiği daha çok insanın hakkında konustugu internet siteleri üst sıralarda olsun. Dolaylı yoldan alexa hit ile düştüğü için google az da olsa dikkate almaktadır.
Ben açıkça pek Alexa nın verilerinin dikkate aldığını düşünmüyorum Googleun, Bunun sebebi zaten ziyaretçiyi yönlendiren o. Tespit edebiliyordur şu saatte şuraya ziyaretçi gönderdim, x saniye sonra aynı arama sorgusuyla tekrar arama yaptı tarzında.

Seo

webmaster.tc
Ben açıkça pek Alexa nın verilerinin dikkate aldığını düşünmüyorum Googleun, Bunun sebebi zaten ziyaretçiyi yönlendiren o. Tespit edebiliyordur şu saatte şuraya ziyaretçi gönderdim, x saniye sonra aynı arama sorgusuyla tekrar arama yaptı tarzında.
Ama eğer google bu düşüncedeyse gerçekten hata içerisinde , çünkü google kendi gönderdiği hit haricinde, direk girişleri , diğer arama motorlarından olan girişleri göz ardı ediyor olur. Tabi yaptıklarımız tamamen düşünerek mantık yürütmek , kanımca azda olsa önemi olmalı