• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Codeİgniter Tema Başlangıcı

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

LadyArch3r

webmaster.tc
Ci öğrenmeye karar verdim.Sağolsun OfisSoft'un anlatımı olan derslerden ve phpacademy den epey bir şey öğrendim.Küçük bir script yazarakda pekiştirmek istiyorum ama başlayamadım.
Çünkü nasıl başlayacağımı bilemedim :) Fazladan kod yazcakmışım gibi geliyor.Dosyaları nasıl ayıracağımı bilemedim.Ben normal olarak kodlarken aşağıdaki yapıyı kullanıyordum.

PHP:
include('sayfalar/header.php');

function gpc($val = null)
	{
		return (get_magic_quotes_gpc() ? $val : mysql_real_escape_string($val));
	}

$sayfa = $_GET['sayfa'];
	$yol   = 'sayfalar/' . $sayfa . '.php';

if($sayfa && file_exists($yol)){
		require ($yol);
	}else{
		require ('sayfalar/anasayfa.php');
	}

include("sayfalar/footer.php");
Codeigniter'da

dosyaları neye göre açacağım.Mesala bir tane controllers dosyası yetermi yada model dosyası.Buna karar veremiyorum birde yukarıdaki yapıyı kuramadım.Bir sitede header ve footer sabit ise ben bunu nerede nasıl tanımlarım çözemedim.Yardımcı olursanız sevinirim.

NaMLu

webmaster.tc
İbrahim hızlıoğlunun derslerini dikkatlice izlemiş olsaydın bunu çok rahat bir şekilde yapabilirdin :) Ayrıca küçük projelerin için Cİ kullanırsan fazladan kod yazarsın. Cİ'nin faydasını öyle küçük projelerde göremezsin.

Views klasöründe 1 adet klasör oluştur. Adını sayfalar koy. İçine header.php ve footer.php koy. Control dosyanda bunları değişkene aktarıp ana view dosyanda ekrana bastırman lazım.

Örnek:

PHP:
$data['header'] = $this->load->view('sayfalar/header','',true);
$data['footer'] = $this->load->view('sayfalar/footer','',true);

$this->load->view('ana_view',$data);
Fonksiyon için library oluşturup çağırman gerekiyor.

gkbrk

webmaster.tc
İbrahim hızlıoğlunun derslerini dikkatlice izlemiş olsaydın bunu çok rahat bir şekilde yapabilirdin :) Ayrıca küçük projelerin için Cİ kullanırsan fazladan kod yazarsın. Cİ'nin faydasını öyle küçük projelerde göremezsin.

Views klasöründe 1 adet klasör oluştur. Adını sayfalar koy. İçine header.php ve footer.php koy. Control dosyanda bunları değişkene aktarıp ana view dosyanda ekrana bastırman lazım.

Örnek:

PHP:
$data['header'] = $this->load->view('sayfalar/header','',true);
$data['footer'] = $this->load->view('sayfalar/footer','',true);

$this->load->view('ana_view',$data);
Fonksiyon için library oluşturup çağırman gerekiyor.
Vaay. Namlu seni ne zamandır forumda göremiyordum.