• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

.Com, .Com.tr ve Biz.tr domainler hakkında bilgilendirme

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

ColdSwoRD

webmaster.tc
Google .com.tr leri seviyor mu? yani şu şekil tam ana kelimede .com.tr alan adımız mevcut diyelim gene .com kadar çok seo çalışması gerektirir mi?
Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

.TR uzantılı domainler google aramalarında bölgesel anlamda güçlü global anlamda zayıf domainlerdir. Eğer Türkiye içerisin de bir firmaysanız ve uzantınız dolu ise .tr li domainler sizin kurtarıcınız olur. Ancak .com.tr li domainlerde yabancı ülke aramaların da zayıf düşersiniz. Com.tr li domainler .com kadar seo çalışması gerektirir yani .com.tr li domain aldım kesin çıkarım diye bir durum söz konusu değildir.

Şuana kadar gözlemlediğim olay:

gen.tr ve web.tr uzantılı domainlerinde gayet yerel piyasa da güçlü olduğudur.

Dikkat !! Biz.tr li domainlerden uzak durunuz. Biz.tr li domainlerin çıkması ve çalışmaları diğer domainlere göre çok daha uzun sürmektedir.

Şimdi bir örnekle durumu açıklayalım:

Örnek 1:
Diyelim ki axerhosting gitti kendi adına axerhosting.com.tr yi aldı burda sorun yok yerel anlam da güçlü bir domain olduğu için sıralamalar uygun bir domain aldı ve sıralamalar da da domainin etkisi ile iyi bir sıralama elde etti. Burda bu firma için tutum doğru.

Örnek 2:
Bir global anlamda bir proje düşünenen arkadaşımız, mesela yerli ve yabancı yayın yapan bir tv izleme sitesi kurdu, burada eğer domain seçimini .com.tr yaptı diyelim, tamamdır yerli piyasa da domain iyi yere geldi fakat ya dışarda ki Almanya'da, ingiltere'de ve böyle geliri yüksek olan global piyasa da kelimeler de çıkmadı ve bu yüzden buradan gelecek gelir yerine sadece türk piyasasından gelir etti. Unutmayın ki bir alman/ingiliz hitinin değer Türk hitine göre neredeyse 4-5 kat daha fazladır. Bu arkadaş ordaki global pazarı kaçırdı sadece Türkiye'den hit alacak artık, Almanya'da ki gurbetçilerden ya da yurtdışında ki türkler den gelir kolay kolay kazanamayacak. Ne yapması gerekirdi ? .com .net .org lu bir domain alması gerekirdi.

Umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur.

Saygılarımla...

ColdSworD

inforesim

webmaster.tc
Akıllara takılan sorulardandı hocam, Bide .tk domain google de çok geç çıkıyor sizde hiç fark ettinizmi ?

proghammer

webmaster.tc
Bugunler .com mu yoksa başka bir uzantı mı alayım sorularına cevap olmuş

Ayrıca bilinçsizce sırf domain hoşuna gittiği için ama uzantıya bakmaksızın satın alanlara da yol gösterici olur umarım..

Saygılar.

ctis

webmaster.tc
Verilen bilgiler benimde tespitlerimle buyuk olcude eslesiyor, guzel bir yazi olmus. Ek olarak, bazi uzantilar domain adina gore cok daha degerli olabiliyor. Mesela kiss.me uzantisi kiss.com uzantisi kadar degerlidir.

ColdSwoRD

webmaster.tc
.tk domainle zamanında 7-8K hit yaptım. bir oyun sitesine göre gayet iyi bir hitti. ben indexlenme konusunda bir sıkıntı yaşamamıştım.
Aynen .tk domainlerde bu konu da fena değil ancak işte en kötü yanı domainin tam olarak sahibi değilde ortağı oluyorsunuz, asıl domain sahibi şirket bu konu da sıkıntılı birazcık tk domainler.

Omeros

webmaster.tc
Güzel bir yazı olmuş. Benimde şöyle bir sorum var bunuda detaylı yanıtlayabilirseniz sevinirim.

Tanıtım yazısı ve backlink alırken alırken nelere dikkat etmeliyiz ? Tanıtım yazısında olması gerekenler nelerdir ( Kaç link , alt sayfalara link verilmeli mi bunun gibi ) .

Şimdiden teşekkürler.

Batuhan

webmaster.tc
Güzel bir yazı olmuş. Benimde şöyle bir sorum var bunuda detaylı yanıtlayabilirseniz sevinirim.

Tanıtım yazısı ve backlink alırken alırken nelere dikkat etmeliyiz ? Tanıtım yazısında olması gerekenler nelerdir ( Kaç link , alt sayfalara link verilmeli mi bunun gibi ) .

Şimdiden teşekkürler.
Şunları söyleyeyim ;
Tanıtım yazısı aldığınızda genelde 3 adet link veriliyor. Hepsini anasayfanıza vermeyin. alt sayfalarınıza da link vermeye özen gösterin.
Yazı içinde resminiz olmalı bu çok önemli
1 yazıyı 100 tane siteye göndermeyin. mümkün olduğu kadar fazla özgün yazı olsun.
Ve bu aralar trustrank değeri yüksek sitelerden almak popüler :)

ColdSwoRD

webmaster.tc

Şimdiden teşekkürler.
Merhabalar Omeros;

Çok yerinde ve güzel bir soru. Bildiğiniz gibi makale reklam Seo uygulamaları arasında çokca tercih edilen ve güvenliği açısıyla diğer uygulamalardan öne geçen bir konu. Peki makale reklamı nasıl vermeliyiz ?

Makale Reklam Nasıl Verilir ?

Makale reklamda önce altın kurallarımızı söyleyelim.

Makale reklamda kullanacağınız makale de öncelikle bir adet ana sitenizin url'si geçmesi gerekiyor. Bu url'nin yerini siz belirleyeceğiniz gibi benim tavsiye ettiğim yer yazının sonudur. Çünkü doğal bir makalede yazının sonunda nerden alındığı son bölümde geçiyor.

Makale reklam verirken 6-7 tane anchor kullanmaktan vazgeçin ne kadar çok link o kadar faydalı anlayışı yanlıştır. Yazı içerisinden bir tane anchor almanız yazınızı doğal görünürlüğü bozmayacak ve manuel incelemede yazını spam flag yemeyecektir.

Linkin bir tanesine de logo veya bannerinizi ekleyin. Bu yazının sadece karakterlerden kurtulmasını sağlayacak yazınıza görsellik katacak ve marka bilinirliğini artıracaktır.

3 tanecik mi Link mi çıkacağız ? Evet 3 link çıkacağız özetlersek anasayfa urlsi, logonuz ve urlsi, anchor ( hedef kelimeye ) bağlı sayfanızın linki.

Makale Yazımızı Nasıl Hazırlayacağız ?

Makale yazımızı yazarken hedeflediğimiz keyword kelimeyi makale içinde %4'ten az olmayacak şekilde geçirmeye özen göstermeliyiz. Ancak bu kelime salt olmalı , yani mesela hedef kelimeniz tv izle yazınız da salt olarak tv izle geçmeli.

Doğru yazım :

XXX sitemizde sizler en uygun sitelerle kanalları takip etmenize olanak tanıyoruz ve tv izle sektöründe öncü olmayı hedefliyoruz. Tv izle sitelerinden en büyüğü olan XXX sitesi tv izle piyasasına yeni bir soluk getiriyor.

Yanlış yazım:

XXX sitemizde tv izleyebileceğiniz bir ortam kuruyoruz. Tv izleyip eğleneceğiniz bu sitede tv kanallarını izleyebilirsiniz.

Bu şekilde makaleden çıkacağınız anchor tv izle linkini de alt sayfamıza yönlendiriyoruz.

Önemli ipucu: 1 Yazı yazdırıp aynı yazıyı 50 Yere vermeyin lütfen, 1 yazı yazıp 5-10 yerde paylaşabilirsiniz ancak 50 farklı yerde paylaşmanız sizi spama düşürecektir.

Umarım Faydalı bir bilgi olmuştur. Hala aklınızda sorunuz var ise konu altına yazınız onlarıda yanıtlamaya çalışırım, bol hitli günler dilerim.

Saygılarımla...

ColdSwoRD

Omeros

webmaster.tc
Merhabalar Omeros;

Çok yerinde ve güzel bir soru. Bildiğiniz gibi makale reklam Seo uygulamaları arasında çokca tercih edilen ve güvenliği açısıyla diğer uygulamalardan öne geçen bir konu. Peki makale reklamı nasıl vermeliyiz ?

Makale Reklam Nasıl Verilir ?

Makale reklamda önce altın kurallarımızı söyleyelim.

Makale reklamda kullanacağınız makale de öncelikle bir adet ana sitenizin url'si geçmesi gerekiyor. Bu url'nin yerini siz belirleyeceğiniz gibi benim tavsiye ettiğim yer yazının sonudur. Çünkü doğal bir makalede yazının sonunda nerden alındığı son bölümde geçiyor.

Makale reklam verirken 6-7 tane anchor kullanmaktan vazgeçin ne kadar çok link o kadar faydalı anlayışı yanlıştır. Yazı içerisinden bir tane anchor almanız yazınızı doğal görünürlüğü bozmayacak ve manuel incelemede yazını spam flag yemeyecektir.

Linkin bir tanesine de logo veya bannerinizi ekleyin. Bu yazının sadece karakterlerden kurtulmasını sağlayacak yazınıza görsellik katacak ve marka bilinirliğini artıracaktır.

3 tanecik mi Link mi çıkacağız ? Evet 3 link çıkacağız özetlersek anasayfa urlsi, logonuz ve urlsi, anchor ( hedef kelimeye ) bağlı sayfanızın linki.

Makale Yazımızı Nasıl Hazırlayacağız ?

Makale yazımızı yazarken hedeflediğimiz keyword kelimeyi makale içinde %4'ten az olmayacak şekilde geçirmeye özen göstermeliyiz. Ancak bu kelime salt olmalı , yani mesela hedef kelimeniz tv izle yazınız da salt olarak tv izle geçmeli.

Doğru yazım :

XXX sitemizde sizler en uygun sitelerle kanalları takip etmenize olanak tanıyoruz ve tv izle sektöründe öncü olmayı hedefliyoruz. Tv izle sitelerinden en büyüğü olan XXX sitesi tv izle piyasasına yeni bir soluk getiriyor.

Yanlış yazım:

XXX sitemizde tv izleyebileceğiniz bir ortam kuruyoruz. Tv izleyip eğleneceğiniz bu sitede tv kanallarını izleyebilirsiniz.

Bu şekilde makaleden çıkacağınız anchor tv izle linkini de alt sayfamıza yönlendiriyoruz.

Önemli ipucu: 1 Yazı yazdırıp aynı yazıyı 50 Yere vermeyin lütfen, 1 yazı yazıp 5-10 yerde paylaşabilirsiniz ancak 50 farklı yerde paylaşmanız sizi spama düşürecektir.

Umarım Faydalı bir bilgi olmuştur. Hala aklınızda sorunuz var ise konu altına yazınız onlarıda yanıtlamaya çalışırım, bol hitli günler dilerim.

Saygılarımla...

ColdSwoRD
Almak istediğim cevap tamamen buydu , teşekkürler :)

Bu zamana kadar doğal olmayı , google 'ı bu şekilde kandırmayı çalışıyordum. Doğru yapıyormuşum bunu öğrendim. :)