• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Domain Sorgularken Dikkat !! Aman Dikkat !!

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

proghammer

webmaster.tc
Arkadaşlar web masterlar olarak boşta olan domainleri sorguluyoruz çoğu zaman hatta hergün :)

Burada bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum.

Geçenlerde ColdSword ile telefonda konuşurken domain sorgulattığını söyledi. firma godaddy. Web sayfası açacağını (Sanki elindekiler yetmiyor :D:D şaka hocam gönül koyma sakın :D) ve bunun için domain aradığını ancak bir iki domain arasında kararsız kaldığını belirtti ve hangisini tercih etmeliyim diye bir soru yöneltti.

İlgili olduğu domaini sorgulatırken biranda domainin kaydının yapıldığını ve kayıt alınamaz duruma düştüğünün farkına vardı..

Kaydı yapan kişi, kurum da godaddy olarak görünüyordu. Domainle alakalı sayfa oluşturulmuş ve domaini satın alması için teklif göndermesinin gerektiğini içeren bir bilgi metni atılmış sayfaya.. (Dakikalar içinde hemde)

Domain içinde 5000$ üstünde bir teklif yapılması gerektiğini vurgulamışlar..
5 dakika önce davransaydı şimdi o domain kendisine ait olacaktı.

Bu konuda anlatmak istediğim nokta eğer ki almaya kararlıysanız uyanık firmalar sorgulatılan domainler içinde geleceği parlak olan ya da keşfedilmemiş domainler varsa bunların sorgulatıldığının farkına vardığında hemen kendi bünyesine alıyor ve ederinin kat be kat üstünde bir fiyat çekiyor..

Bu konuda herkesin dikkatli olmasını tavsiye ediyorum ve karar verildikten sonra hiç beklemeden domain kaydını yaptırmasını öneriyorum. Yoksa hayalini kurduğunuz domain uyanık firmalar tarafından alınıyor.. Hayalleriniz suya düşebiliyor..

Biz Web Master'lar olarak dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan birisi bu domain register işlevi..

NOT: Yazımda herhangi bir kurum ya da kuruluşu karalamayı amaç edinmedim sadece yaşanmış bir örneği anlatarak konuya hakim olmanızı istedim..

Yardımcı Olabildiysem ne mutlu bana..