• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Fotoğrafçılık, DERS:(1) FOTOĞRAF NEDİR?

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

rapoel

webmaster.tc
Fotoğrafçılık kategorisi forumumuza hayırlı uğurlu olsun :) Önümüzdeki 2 hafta boyunca 13 bölüm olarak derlediğim fotoğrafçılık derslerimi paylaşacağım. Her gün 1 başlık altında yayınlacak olacak derslerin 1. bölümünü sizler ile paylaşmaktan onur duyarım :) İyi okumalar diliyorum. Diliyorum 13 günün sonunda elinizdeki makineyi en iyi biçimde kullanabilir hale gelirsiniz.

FOTOĞRAF NEDİR?

Fotoğraf sözcüğü, eski yunanca ve Latincede aynı kökten gelen photos (ışık) ve graphis (yazı) sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur. “Işık ile yazmak” anlamına gelir.
Fotoğrafın temel malzemesi IŞIK’tır. Fotoğraf ile bir mesaj iletmeye çalışan kişinin ışığı iyi tanıması ve kullanması gerekmektedir. Fotoğrafçının, amacına uygun fotoğrafı oluşturabilmesi için, bazı teknik bilgileri bilinmesi ve fotoğraf makinesi, objektif, film, filtre, flaş, tripod gibi teknik malzemeleri kullanılması gerekebilir. Bunun yanında sosyolojik, fizyolojik, estetik ve kültürel değerler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bütün bu birikimlerin sonucunda ortaya çıkan yapıtlara fotoğraf diyoruz.

Teknolojik değişimle birlikte kullanılan malzemeler de değişmektedir. Fakat, malzemeler değişime uğrasa da “Işık ile yazmak” mantığı her zaman aynı kalmaya devam edecektir.

" Fotograf makinelerini genel olarak Amatör ve Profosyonel makineler olarak ayırabiliriz. Profosyonel makineler zaten mevcut alıcıların sadece %2′lik kesimine hitap ediyor . "

.

Tevfik

webmaster.tc
Çok güzel bir hobi benim gözümde fotoğrafçılık fakat gel gelelim ki çok para geçenlerde alayım dedim Nikon 2,300'den 1,450 düşmüş taksitle alayım dedim. Bi çektik limit yok ama yaşım kaç olursa olsun bir gün bende dahil olacam.

Rapunzel

webmaster.tc
Geçenlerde bi magazada dedigin markanın özelliklerini anlatırken paranın ortasında yıldız var onu çekti zom yapınca yıldızın içinde o paraya ait rakamı ve tl yazıyor bunu bilen varmıydı? Yanlız makina canavar :D