• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Gözle kontrol edile bilen bilgisayar.

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

Mert

webmaster.tc
Tabletler sayesinde dokunmatik teknolojilerin altın çağını yaşarken, Lenovo’dan bu işi bir adım daha öteye taşıyacak bir haber geldi: Gözle kontrol edilen PC.
Tabletler sayesinde dokunmatik teknolojilerin altın çağını yaşarken, Lenovo’dan bu işi bir adım daha öteye taşıyacak bir*haber*geldi: Gözle kontrol edilen Bilgisayar.

Tobii ve*Lenovo*ilk kez CeBIT’te perdesini kaldırdıkları bir teknoloji ile bilgisayarların gözle kontrol edilebilmesini sağlıyor. Ekrandaki belirli bir noktaya bakarak komut verebilen kullanıcı, istediği işlemleri sadece ekrana bakarak yaptırabiliyor. 20 adet prototip*bilgisayar*üretilerek yerleştirilen teknoloji sensörlerle göz hareketlerini izleyerek, karşılık gelecek komutları uyguluyor. Belge açma, sağ tıklama, sürükleme-bırakma gibi işlemlerin sadece bakışlarla gerçekleştirilebildiği sistemin yüklü olduğu bilgisayara 30 saniye bakılmadığında da cihaz kapanıyor. Teknolojinin ticari ürüne ne zaman dönüşeceği konusunda ise her iki şirketten de bir açıklama gelmedi.

Computerworld Türkiye

proghammer

webmaster.tc
Benim uzmanlık alanım Yapay Zeka (Prolog).

Bu uzmanlık alanım üstüne doktora da yapıyorum aynı zamanda.

Gelelim gözle kontrol etme olayına insanın en önemli organlarından birisi de şüphesiz göz..

Gözle kontrol etme olayı da size pahalıya maal olacak neden derseniz uzun süre bilgisayar başında oturan şahsım adına çok ciddi sağlık problemleri ortaya çıkıyor. Yurt dışındayken günde 13 saat PC başındaydım işim gereği. Şuan gözlerimle alakalı problemleri saymaya başlasam sayfalarca yazmak zorunda kalacağım..

Kısacası anlatmak istediğim olay bir firma A firması ya da B firması farketmez.
Sırf diğer firmalardan daha üst bir projeyi hayata geçirip daha fazla para kazanma hırsına bürünerek İNSAN SAĞLIĞINI HİÇE SAYDIĞIDIR.. Burada zarar görecek insanları düşünen var mı ? HAYIR. kısa bir zaman içinde zarar görecekler mi ? HAYIR. Uzun süreli kullanımlar da zararını zaman içerisinde nüksedeceği için bu konuda da sorumlu tutulamayacaktır bu yeniliği piyasaya süren firma..

Yapay Zekayı vurguladım yazımın başında bunu da anlatayım sesle kontrol edilen bir bilgisayar programala dilidir.. Prolog dili yani..
Bunun üzerinde tam 5 yıldır çalışıyorum ve çalışmaya da devam ediyorum. Kompişko dediğimiz konuşan bir bilgisayar üretlimiştir hatırlayanınız vardır ya da bilmeyeniniz varsa google amcanıza kompişko yazarak sonuçları inceleyip bilgi edinebilirsiniz..

Gözle kontrol aslında çok saçma ve tehlikeli bir yöntemdir. Nasa konuşan bilgisayarı aynı zamanda soru sorulduğunda internet ortamında arka planda araştırıp cevabını milisaniyeler içerisinde veren bir makinaya da (Robota) sahip. Herhangi bir şekilde de geliştirilmesi için yapılan çalışmalara destek verilmemekte, verdirmemektedir.

Zaman geldiğinde (5 yıl gibi bir süre tahminimce) konuşan makinalara sesle yönlendirilen cihazlara hazır olun demek istiyorum özet itibari ile :) Gözle kontrol edilen PC'yi piyasaya sürmekte sadece bir yem bu pazarda..

Uzattım biraz.. Hakkınızı helal edin..