• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Hosting Firması açmak hakkında ?

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

jette

webmaster.tc
Öncelikle konuyu yanlış yerde ise modlar doğru yere taşırılarsa sevinirim.

Hosting Firması Açmak İçin Önerileriniz ve tecrübelerinizi aktarırmısınız.

İlk etapta Yurt dışı veya yurt içinden dedicated sunucu kiralanarak başlanacak.
ve öncelik satış değil mevcut sitelerimizin barındırılmasıdır.

1- Ne kadar sermaye gerekir.
2- Resmi olarak firmaya gerek varmıdır.
3- Satış yapılan hostingler için fatura kesmek mecburimidir.
4- Ys belgesi almak için resmi firmaya ihtiyaç varmıdır.
5- Whmcs Sınırsız Lisansmı Alınmalı Aylıkmı lisansmı veya başka bir yönetim panelimi
5- Hostinglerde Nasıl bir panel mantığı izlemek lazım (Cpanel , Pleks , Üretsiz paneller)
6- Cpanel için mevcut iki adet lisans sistemi var Vps/ Vds - Dedicated Arasındaki fark nedir Dedicated alınca serverdaki bütün vds lerde kullanabilirmiyim ?
7- Diğer Firmalar pleks paneli nasıl ücretsiz verebiliyorlar crackli pleksler hariç?

Daha aklımda çok soru var ama sorup sıkmak istemiyorum Daha önceden bu işi yapmış veya hala yapmakta olan tecrübeli arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.

inforesim

webmaster.tc
Merhaba ;

Bu sektör de olan biri değilim ama zamanında araştırmıştım, Bildiklerim cevaplamaya çalışacağım.

1- Bunu aşağıdakileri okuduktan sonra kafan da bir fiyat oluşur :)
2- Evet resmi firmaya gerek var, Çünkü barındırdığın içeriklerde yasadışı bir şey çıkarsa, Hostingci olduğun için sıyrılabilirsin (Bu içerikleri kontrol etme hükümlülüğün de var tabi) + Bir çok hostingcinin vermediği vergi de vermen lazım. Bunlar başta yapmasan da olabilir ama ilerde başına büyük sorunlar olarak geri dönerler.
3- Evet yasalara göre, Kesmen zorunlu.
4- YS belgesi için resmi firmaya gerek yok diye biliyorum, Yoldan geçene bile veriyorlar :)
5- Benim bildiğim şu an en iyi WHMCS, Zaten pek seni zorlamaz tek sitede kullanacağın için :)
5- (2 defa 5. madde yazmışsın :) ) Başlangıç için cpanel ile Başlaman gerekir (Tekil hosting satışlarında) Çünkü en çok bilinen panel cpaneldir, Vps & Vds & Dedicated satışlarında ise, Sattığın kişiye dersin cpanel kurarsam şu para, Şunu kurarsam şu para şeklinde. Oda kullanıcı seçimine kalır.
6- Dedicated alınca, Bütün vds & vpslerde kullanamıyorsun. Dedicated lisansı ve Vps & Vds lisansları ayrı alıyor. Toplu alma gibi bir şey yok yani :) Hepsine ayrı ayrı ödeyeceksin.
7- Hiç bir fikrim yok :)

İşin kısacası ;

Resmi olacaksan, Home ofis de olsa ofis olması şart (Bulunduğun ev, Akrabana vs. Ait ise, Sadece bir odası için kira sözleşmesi yaparak o odayı kiralamış gibi gösterek orasını ofis olarak kullanabilirsin). Ofisi açıp bildirdiğinde, 2-3 gün içinde kontrol için adamlar geliyorlar bakıyorlar ofisine gidiyorlar ve Onaylıyorlar.

Onun dışında Hosting satışları için tabi ki vergi vermen lazım, Şu an aktif olarak çoğu firma vermiyor ama bu yasalarla zorunlu hale getirilmiş.

Zaten başlangıç için yurtdışından sunucu alırsın, Çünkü yurtdışında 150 TL lik sunucu, burada 300-400 TL. Zaten çoğu kişi yasa dışı içerik barındırıyor (Warez vb.), Onun için yurtdışı kullanman gerekir. Bide çok sınırlama var hat kısıtlaması bw kısıtlaması vs. Yurtdışında bu tür sorunların olmaz.