• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

İşletim Sistemi Nedir ?

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

inforesim

webmaster.tc

Her formatta sorulan sözlerden biri de, "Hangi İşletim Sistemini Kuralım" dır veya Bir teknoloji sitesinde gördüğünüz bir yazı da, "xx İşletim Sistemi" ni görebilirsiniz. Çok yaygın olarak kullanılan bu terimin biraz derinine inelim.

İlk olarak, Bilgisayar = Windows XP, Windows Vista veya Windows 7 - 8 değildir. Bu geçen terimlerin hepsi İşletim Sistemleridir. İşletim sistemleri, Donanımsal parçalar ile Programlar arası köprüyü sağlayan yazılımlardır.

Yani, Bilgisayarınızda kullandığınız program ile Donanımsal parça arasındaki köprü olarak nitelendirilebilir "İşletim Sistemleri". Ayrıca, Ubuntu, Pardus (Türk işletim sistemi) gibi bir çok işletim sistemi bulunmaktadır.

İşletim sistemleri yazılırken, Bir çok programlama dili bir araya getirilir. Onun için, Normal programlar gibi tek bir programlama dilinden bahsetmek imkansızdır.

Senarist

webmaster.tc
İşletim sistemi, bilgisayarda çalışan, bilgisayar donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan bir yazılımlar bütünüdür. İşletim sistemi, uygulama kodları genellikle direkt donanım tarafından yürütülmesine rağmen, girdi-çıktı, bellek atama gibi donanım fonksiyonları için uygulama programları ve bilgisayar donanımı arasında aracılık görevi yapar.