• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Joomla Kurulumu

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

Imagination

webmaster.tc
Merhaba saygıdeğer Webmaster.TC üyeleri, sizlere bu konu aracılığı ile Joomla kurulumunu en basit ve en güvenli şekliyle anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle Joomla! CMS nedir? Ne tür siteler yapılabilir? Yeterince güvenli mi? gibi çeşitli soruların cevaplarını arayalım.

Joomla!, PHP ve MySQL ile MVC olarak geliştrilimiş açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir.
Kaliteli arayüzü ve gelişmiş içerik yönetim mantığı ile bütün dünyada tercih edilmektedir. Ülkemizde bir çok webmaster, Joomla'nın ne kadar esnek ve kullanışlı bir sistem olduğunu keşfetmiştir bu sebeple Türkçe destek konusunda çok zengin kaynaklar bulunmaktadır.

Joomla! bugüne kadar 1 terabayt ziyaretçi trafiğine dayanabilen ilk bağımsız özgür içerik yönetim sistemidir. Joomla için tema, modül ve bileşen hazırlayan birçok kişi ve firma bulunmaktadır. Google'ın desteği ile birlikte Joomla birçok dilde kullanılabilir hale gelmiştir. Kurulum ve kullanım kolaylığı sayesinde birçok webmaster bu içerik yönetim sistemini tercih eder.

Joomla İle Ne Tür Siteler Yapılabilir?
Joomla, modüler yapısı ve esnekliği sayesinde hayal edilebilecek her türlü şekle girebilen bir kod kütüphanesine sahiptir. Örnek vermek gerekirse, Kişisel bir blogdan tamamen kompleks bir sosyal ağ sitesine, kurumsal web sitesinden haber sitesine, alışveriş sitesinden forum sitesine akla gelebilecek her türlü site tasarlanabilir.

Joomla Yeterince Güvenli Mi?
Dünya üzerinde binlerce webmaster tarafından kullanılan ve geliştirilen Joomla, bir çok ücretli yazılımdan bile çok daha güvenli bir sistemdir. Sunucu güvenliğinizi sağladıktan sonra, yapımcı site tarafından ücretsiz sunulan güvenlik güncellemelerini sürekli takip ettiğiniz taktirde, web korsanlarının sitenize zarar verme ihtimali nerdeyse sıfıra yakındır.

ADIM ADIM JOOMLA KURULUMU
Joomla içerik yönetim sisteminden kısaca bahsettikten sonra kuruluma geçelim. Kurulumu birkaç adımda bilgisayar programı kurar gibi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle Joomla! orjinal sitesinden en güncel Joomla! sürümünü indiriniz. Yazılım dili ingilizcedir fakat kurulum tamamen Türkçe olacaktır.

Aşağıda resimlerle anlatacağım kurulum, Joomla'nın tüm versiyonları için aynı şekildedir. Şu an aktif kullanılan Joomla! sürümleri olan Joomla 1.5.x, Joomla 1.6.x, Joomla 1.7.x, Joomla 2.5.x ve Joomla 3.0 sürümlerinin tümünü aynı şekilde kurabilirsiniz.

Joomla'yı indirdikten sonra herhangi bir ftp programı aracılığı ile (Filezilla'yı önerebilirim) çıkan dosya ve klasörlerin tümünü scripti kuracağınız dizine atın. (bkz. ilk fotoğraf)

Dosyalar FTP'e upload olurken boş durmamak için Hosting panelinizden bir veritabanı ve kullanıcı oluşturun, kurulumda gerekecek. Cpanel, Plesk ya da Direct Admin üzerinden veritabanı oluşturmak çok kolay bir işlemdir, zorlanırsanız konu altından sorabilirsiniz, onları da anlatabiliriz.

Fotoda gördüğünüz Joomla kurulum dosyalarının tümünü sağ tarafta görünen boşluğa atın ve yüklenmesini bekleyin.

Eveet, tüm dosyarımızı sorunsuz şekilde upload ettiğimizden emin olduktan sonra, dil seçimi gelecek. Joomla bunu otomatik algılıyor, algılamadıysa da Türkçe'yi seçip sonraki düğmesine basıyoruz.

Şimdi önemli bir yere geldik! Ön kurulum denetimi bölümündeki sunucu özelliklerin tümü Evet olmalı. Hayır yazılı bir sunucu eksikliği varsa hosting firmanızla iletişime geçiniz, kolay işlemler olduğu için hemen yardımcı olacaklardır.

Sonraki dediğimizde Lisans sayfasıyla karşılaşacağız, zamanınız varsa okuyun yoksa da boşverin çok önemli değil sonraki butonuna tıklayın :)

Can alıcı noktaya geldik! Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz forma demin oluşturduğumuz veritabanı bilgilerini gireceğiz. Lütfen dikkatlice doldurunuz.
Localhost yazısını değiştirmeyin
8 numaralı forma Veritabanı Kullanıcı Adı
9 numaralı forma Veritabanı Parolasını girin.
10 numaralı forma da Veritabanı Adını girin.
Doğru bilgileri girdiğinizden emin olduktan sonra Sonraki düğmesine tıklayın.

Önemli yerleri geçtik aşağıdaki ekranda hiç bir işlem yapmadan sonraki düğmesine basın!

Aşağıdaki ekrana kadar geldiysek ne mutlu bize! Bu formda site ile ilgili genel bilgileri gireceğiz. Sırasıyla Site Başlığı, eposta adresiniz, kullanıcı adınız ve şifrenizi girdikten sonra örnek veriyi kur butonuna basmayı lütfen unutmayın.

Bunları da geçtikten sonra aşağıdaki ekranda son işlem KURULUM KLASÖRÜNÜ KALDIR butonuna basın.

VE İŞTE BU KADAR! Joomla'mız kuruldu hayırlı uğurlu olsun. :) Admin paneline girmek için bir adım önce girdiğiniz bilgileri kullanın ve Joomla'nın tadını çıkartın.

paskalya07

webmaster.tc
joomla admini kadar karışık bir admin paneli görmedim. Aradığımı hiç bulamıyorum.

mugla41s

webmaster.tc
Joomlanın kurulumu için çok uğraşmıştım yapamamıştım bilgi için teşekkürler oldu.