• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Memcache Kullanımı Kod ve Video Örnek

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

ByTRiSLaSiS

webmaster.tc
şu sıralar 3. bölüm için hazırladıgım video scripti kodlama videolarında kullandıgım memcacheden bahsetmek istedim arkadaşlar
eger performansa önem veriyorsanız memcache bu işi bizim yerimize yükleniyor :)
sık yaptıgınız işlemleri bellekte blocklar halinde saklamak isteyebilirsiniz veya Sql sorgularından gelen bilgileri :)

hem bir çok yerde araştılan konudur ayrıca bu sınıf ile geliştirip alt sınıflar oluşturup farklı amaçlar içinde kullanabilrisiniz
tüyolar vermeyeceğim ama rus hackler bu işi biliyor :)
ha unutmadan facebook chatte memcache kullanıyor bu işler nasıl dönüyor diye merak ediyorsanız bu gibi güzel olaylara kafa yormanız gerekir ayrıca kod ve video konun devamında rkadaşlar :)

Videodaki kodları oldugu gibi copy paste yaptım yazım htaları için özür sonucta videoda özen göstermedim herşey ortada diye :)

PHP:
<?php header("content-type: text/html; charset=utf-8");
// merhaba arakdaşlar bu videoda sizlere memcache kullanımından basit örnek vereceğim

//öncelikle kurulumu bakalım

extension_loaded("memcache"); // 1 yazıyorsa kurulu anlamına gelir 0  veya hiçbirşey çıkmıyorsa kurulu değildir

// şimdi memcache sınıfını oluşturup bağlantı kuralım

$memory = new Memcache;
//sınıfı oluşturduk
// şimdi connect işlemini gerçekleştirelim
$memory->connect("localhost",11211) or die("Memcache Bağlantısı gerçekleşmedi..");// standart port 11211'dir aksi durmunuda belirtelim
// gördüğünüz gibi bağlantıyı bu şekil sağlıyoruz şimdi 
// her bir anahtar 1 mb hfızada tutar sebebi ise  Ram'deki blocklar 1024 kb dir  1 mb'dan fazla veri saklayamayız patlar ayrıca 
//1 block oluşturduk örnek block adı anahtar olsun bu blok üzerine tekrar veri yazamayız örnekle pekiştirelim :)
$memory->add("anahtar","burası içerik",FALSE,10);
//şimdi açıklayalım ->add   parametresi ile yeni bir deger oluşturacağız daha doğrsusu remde bir block zaptedeceğiz :D 1024 kblik bnir blok
// ve bu bu blok içeriği (Burası içerik ) degerini saklayacak 
// false bolean seçeneği ise sıkıştırıp sıkıştırmayacağımızı belirtiyor yazni :)  lzip sıkıştırma kullanacakmıyız biz kullanmıyoruz
// 60 ise bu blokta verinin kaç saniye tutulacağını belirtiyor  biz bunu 5 yaspalım test edicez çünki 60 saniye beklemeyelim :)
//şimdi veriyi çağıracağız
echo $memory->get("anahtar");

// bakın 5 saniye saklıyor sonra siliniyor :)

//

//eger bunu tekrar kullanmak istersem aynı isimde yani (anahtar)  hiç bişi yapmayacaktır çünki blokta anahtar adında daha önce oluşturdugumuz veri saklanmaktadır
//şimdi 10 saniye yapalım ve 10 saniye boyunca sayfayı yenileyelim  10 saniye sonra veri ekrandan gidecek :)
//olay budur artık mysql sık kullandıgınız sorguları ramde tutup performans arttırabilirsiniz... :)  iyi çalışmalar dostlar
//unutmadan phpogreniyorum.com :)
?>
Videoyu HD izlemeyi unutmayın :)

Php Memcache Kullanımı Örnek Phpogreniyorum.com - YouTube