• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Mybb mi, Smf mi, vBulletin mi

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

SHN

webmaster.tc
Forum sitesi kurmak isteyen herkesin aklına gelen bir sorudur bu. MyBB mi kursam? SMF mi Kursam? Yoksa vBulletin mi kursam? Herkes, bu konuda düşünür, kendince fikirler getirir aklına ve İnternet'te çeşitli platformlarda araştırmalar yapar. Eğer, sizlerde böyle bir düşünce içerisinde iseniz; gelin bu 3 büyük forum scriptine genel olarak değinelim. Kararınızı siz verin.

Acaba MyBB mi Kursam?

Eğer, maddi açıdan forum sitesi kurmak için ayırdığınız bir sistem ücreti yok ise, MyBB tercih edebilirsiniz. Forum siteniz, görsel açıdan sizin için önemliyse, hitap ettiğiniz kesime bu şekilde ulaşmanız daha kolay olacak ise, MyBB tercih edebilirsiniz. Güvenlik konusunda da genel anlamda iyi olan MyBB scripti, destek siteleriyle de oldukça tatmin edicidir. Yani, sorunlarınıza çözüm bulmanız ve kendinizi geliştirerek, forumunuzu daha iyi bir düzene kavuşturmanız aşamasında sorun yaşamazsınız.

SMF Daha İyi Diyorlar, Bunu mu Kursam?

Bir çok kişi, SMF forumun daha iyi olduğunu söyleyebilir. Tabii, bu forum sistemininde ücretsiz olduğunu ve ücret ayırmadı iseniz kullanabileceğiniz seçeneklerden biri olduğunu belirtelim. SMF, daha ağır başlı diyebileceğimiz bir yapıya sahiptir. Kullanım açısından forum yönetim panelinde teknik müdahaleler pek yoktur. Bu nedenle dosyaları düzenleme, paketler kurma ve diğer unsurlarda temel kod bilgisi gerekebilir. Eğer, daha ciddi bir yapı arıyor iseniz; biraz da teknik bilginiz var ise, SMF tercih edebilirsiniz.

vBulletin Forum Kurmalı Mıyım?

Aslına bakarsanız, SMF ve MyBB kendi arasında yarışan, onları kendi arasında tercih edebileceğiniz seçeneklerde olan ücretsiz sistemlerdir. vBulletin ise, tüm bu sistemlerde ayrı; çok daha kapsamlı bir sistemdir. Üstelik, ücretlidir. Bu nedenle, vBulletin kullanmak için ücretli olarak lisans satın almanız gerekmektedir. Eğer, maddi açıdan olanağınız var ise bizler vBulletin forum kullanmanızı öneririz. Gerek güvenlik, gerek forum mantığına getirdiği yenilikler ve yıllardır insanların alışmış olduğu yapısı, gerekse de detaylı yönetimi sayesinde, daha iyi bir foruma sahip olmanızı sağlayacaktır.

inforesim

webmaster.tc
Paranız var ise Tartışmasız vBulletin, Yok ise Benim gördüğüm kadarıyla Mybb nin tasarımları daha güzel oluyor, Mybb tercih edilebilir.

GüçNet

webmaster.tc
Hepsini de kullandım paranız varsa alp'inde dediği gibi vbullettin tercih edilmeli.

Smf güvenlik açısında, mybb ise görsellik açısından daha iyi.

Smf'nin bir artısı da piyasa da daha fazla eklentisinin bulunması.

Rapunzel

webmaster.tc
vBulettin kullanaların tekrar diger forum scriptlerini kullanacagını sanmam.Tartışmasız vBulettin diyorum

bicoder

webmaster.tc
Ücretsiz olarak bence smf bu konuda daha iyi hem daha çok kaynak var