• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

PHP ile Facebook Uygulama Geliştirme - Giriş

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

NaMLu

webmaster.tc
Merhaba arkadaşlar bu dersimde sizlere neler anlatacağım bunları sıralamak istiyorum.

1. Uygulama oluşturma
  2. Uygulamamızı kodlarımızla bütünleştirme
  3. Kişinin temel bilgilerini alma
Uygulama Nasıl Oluşturulur ?

İlk olarak gireceğimiz sayfa developers.facebook.com buraya girdiğiniz de üst kısımda bulunan uygulamalar sekmesine tıklayınız.

Uygulamalar sekmesine girdiniz. Karşına çıkan arayüz de Yeni Uygulama Oluştur butonuna tıklayınız.

Alanların ne olduğunu anlatmak istiyorum.

App Name: Uygulamanızın görünecek adıdır.
Uygulama Ad Alanı: Facebookta her uygulama bir alanda çalışır. Eğer ki uygulamanızı facebook üzerinden çalıştıracaksanız bu alanı doldurun.

Uygulama oluşturduğunuz da karşınıza temel ayarlar gelecektir.

Buradaki alanları da açıklamak istiyorum.

Display Name: App Name ile aynıdır.
Name Space: Uygulama Ad Alanıdır.
İletişim E-Posta Adresi: Uygulamanız eğer kuralları ihlal ederse facebook bu adresten size ulaşacaktır.
App Domains: Uygulamanızın çalışacağı domainlerdir. ( Örnek: webmaster.tc )
Kategori: Uygulamanızın ne üzerine olduğunu buradan seçebilirsiniz.
Site Adresi: Uygulamaya izin verince yöneleceği adrestir.

App ID: Uygulamanızın kimliğidir.
App Secret: Uygulamanızın güvenlik anahtarıdır. Buna şifresi diyebiliriz.

App ID ve App Secret uygulamanızı kodlarla entegreli çalışması için gerekmektedir.

Kodlamaya Giriş

Facebook'un geliştiriciler sayfasından Belgeler sekmesine girin. Ardından SDK Reference menüsünü açın. Ardından PHP SDK'yı github'tan indirin.

İndirdiğiniz zip dosyası içerisinde ki src klasörünü uygulama dosyalarımızın olduğu kısıma atıyoruz. Benim uygulama klasörümün adı webmaster onun üzerinden devam ediyorum. Bir adet index.php dosyası oluşturuyoruz. Şimdi
uygulama içeriğimiz şu şekilde olmalıdır.

• webmaster/base_facebook.php
  • webmaster/facebook.php
  • webmaster/fb_ca_chain_bundle.crt
  • index.php
index.php dosyamızın içeriğini yazıyoruz.

PHP:
<?php
require_once("src/facebook.php");

// Facebook uygulamamız ile entegre olalaım.
$ayarDizi = array(
    // Uygulama kimliği
    'appId' => '351437518264486',
    // Uygulama güvenlik anahtarı
    'secret' => '4167a7df45c51cbef9ca51e5f0020f7d'
);

// Facebook sınıfımızı çağırıyoruz.
$facebook = new Facebook($ayarDizi);

// Üyenin kimliğini almaya çalışıyoruz. Eğer izin vermişse üye kimliği gelecektir.
$uyeKimlik = $facebook->getUser();
?>
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" xml:lang="en">
<head>
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html;charset=UTF-8" />
    <title>Facebook Uygulama Geliştirme</title>
</head>
<body>
    <?php
        // İzin kontrolü yapıyoruz.
        if($uyeKimlik)
        {
            // Üyenin bilgilerini alıyoruz.
            $uyeBilgiler = $facebook->api('/me','GET');

echo 'Merhabalar '.$uyeBilgiler['first_name'];
        }
        else
        {
            // Kişinin izin vermesi için gereken linki oluşturuyoruz.
            $izinLink = $facebook->getLoginUrl();
            // Kişiyi oluşturduğumuz linke gönderiyoruz.
            echo '<script type="text/javascript">top.location.href = "'.$izinLink.'";</script>';
        }

?>
</body>
</html>
$uyeBilgiler değişkeni dizi olarak dönecektir. Bu dizinin döndüreceği değerler sadece temel bilgiler olacaktır. Bu dersi burada bitiriyorum. Kodlar hakkında ki gerekli açıklamaları kodlar arasında yazdım. Bir daha ki derslerde farklı konulara değineceğim.

Ekli dosyalar

kralmermi

webmaster.tc
İlk başlarda bende çok zorlanmıştım ama anladıktan sonra herşeyin ne kadar basit olduğunun farkına varıyorsunuz. güzel bir anlatım olmus. tebrik ederim.

proghammer

webmaster.tc
Millet basit uygulama yapar ve uçıuk fiyattan satmaya çalışır..

Arkadaş size balık satmak istememiş alın demiş kendiniz balık tutmayı öğrenin sonunda da ister balığı yiyn demiş isterseniz balığın ticaretini yapın demiş..

Kimse bu tarz bildiklerini anlatıma döküp paylaşmaz.. Hele ki bir yazılımcı ise..

Kıymet bilmek lazım..

Teşekkürler Dostum.

NaMLu

webmaster.tc
İlk başlarda bende çok zorlanmıştım ama anladıktan sonra herşeyin ne kadar basit olduğunun farkına varıyorsunuz. güzel bir anlatım olmus. tebrik ederim.
Evet aslında mantığı çok basit ancak bilmeyenler için ben olay olay anlatmaya çalışacağım.

Emek kokan bir anlatım, Teşekkürler :)
Rica ederim :)

Millet basit uygulama yapar ve uçıuk fiyattan satmaya çalışır..

Arkadaş size balık satmak istememiş alın demiş kendiniz balık tutmayı öğrenin sonunda da ister balığı yiyn demiş isterseniz balığın ticaretini yapın demiş..

Kimse bu tarz bildiklerini anlatıma döküp paylaşmaz.. Hele ki bir yazılımcı ise..

Kıymet bilmek lazım..

Teşekkürler Dostum.
Rica ederim hocam :) Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Gerçi forumda hiç yoksa emeğe saygı gösterip yorumu esirgemiyorlar. Emeğe saygı gösterenleri görünce insanın paylaşası geliyor :)

proghammer

webmaster.tc
Rica ederim hocam :) Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Gerçi forumda hiç yoksa emeğe saygı gösterip yorumu esirgemiyorlar. Emeğe saygı gösterenleri görünce insanın paylaşası geliyor :)
Bilgi paylaşınca değer kazanır..

Paylaşım yapınca insan karşılında Teşekkür aldıgı zamanda mutlu olur ;)

Emek harcayana da bir teşekkür etmek elimize yapışmaz ya :) Seni mutlu eder bizler de paylaşımlardan faydalanmış oluruz :)

1yusuf1

webmaster.tc
merhaba ben çalıştıramadım bu konuda yardımcı olacak kımse var mı ?

Hata
Damat Medya uygulamasında bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar dene.

API Error Code: 191
API Error Description: The specified URL is not owned by the application
Error Message: Invalid redirect_uri: Uygulama yapılandırması verilen URL'ye izin vermiyor.

mFurkan

webmaster.tc
Çok güzel bir anlatım olduğu aşikâr. Daha sonra inceleyeceğim.
Çok teşekkürler.

mtlylcn

webmaster.tc
Selamlar. Ben bir uygulama sayfası açtım anlatımlarınızdan faydalanarak. Ancak takıldığım bir konu var. Gece sabahlara kadar aradım kaynak bulamadım. Herşey hoş güzel, uygulama sayfamda uygulamam çalıştı. Fakat uygulamayı sadece ben görebiliyorum. Uygulama yöneticisi olduğum için sanırım. apps.facebook diye başlayan kısmı başka bir facebook profilinden tarayıcıya yazıp girmek istediğimde uygulama açılmıyor. Uygulama penceresi açılmıyor. Kısacası benden başkası uygulamaya giremiyor. Uygulamaya bir arkadaşımı yönetici olarak atadım onda açıldı. Uygulamaya bütün facebook kullanıcılarının erişimi için ne yapmam gerekiyor? Lütfen yardım edin. Sdk dosyalarıyla falan bunun bir alakası varmı? Facebookta arama çubuğuna uygulama adını yazınca bile çıkmıyor, görünmüyor. çıldırmak üzereyim............

algoritma_20

webmaster.tc
Selamlar. Ben bir uygulama sayfası açtım anlatımlarınızdan faydalanarak. Ancak takıldığım bir konu var. Gece sabahlara kadar aradım kaynak bulamadım. Herşey hoş güzel, uygulama sayfamda uygulamam çalıştı. Fakat uygulamayı sadece ben görebiliyorum. Uygulama yöneticisi olduğum için sanırım. apps.facebook diye başlayan kısmı başka bir facebook profilinden tarayıcıya yazıp girmek istediğimde uygulama açılmıyor. Uygulama penceresi açılmıyor. Kısacası benden başkası uygulamaya giremiyor. Uygulamaya bir arkadaşımı yönetici olarak atadım onda açıldı. Uygulamaya bütün facebook kullanıcılarının erişimi için ne yapmam gerekiyor? Lütfen yardım edin. Sdk dosyalarıyla falan bunun bir alakası varmı? Facebookta arama çubuğuna uygulama adını yazınca bile çıkmıyor, görünmüyor. çıldırmak üzereyim............
aynı sorunu bende yaşıyorum yardımcı olabilecek birileri var mı?

Radi Core

webmaster.tc
Eline sağlık hocam. Bu sistem tam olarak ne yapıyor bir işlece sahip mi yoksa biz mi kazandıracağız işlevselliği. ?

uzmanyunus

webmaster.tc
anlaşılan paylaşım burda sona erdi tek yalnız kaldık :) ancak konu için teşkkür etmeyi unutmayayım. teşekkürler.