• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Php ile Forum İmzalarına Rastgele Resim

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

DWather

webmaster.tc
Merhaba millet;
Fikrim tamamen orijinal idi zannediyordum fakat daha sonraları internette başka dilde başka bir sayfada adamın tekinin buna benzer bir şey yaptığını gördüm. Her neyse, forum sistemleri imza bölümünüze javascript kodu yazmanıza izin vermez, dolayısıyla da resimleri rastgele göstermek sunucu tabanlı bir işleve kalıyor. Benim kodum, sayfa her yüklendiğinde rastgele resim döndürüyor. Bu sayede her sayfa yenilendiğinde farklı resim gösterterebiliyoruz.

Php sunucusu olan biriyseniz bunu yapabilirsiniz, ya da bedava hosting vb. hizmetler sunan sitelerden kendinize bir php işleyen site açabilirsiniz. Php işlenmeli çünkü kodlama php ile yapılmış, ve size resimleri rastgele sunacak olan kodlarını da php sunucusu işliyor.

Öncelikle mantığa gelelim, bir klasör gösteriyorsunuz, içerisindeki bütün jpeg resimlerini size rastgele gösteriyor.

Örneğin, sayfayı yenilediğinizde aşağıdaki resmin değiştiğini görebilirsiniz.

Gelelim kodlara;

PHP:
<? header("Content-type: image/jpeg"); ?>
<?
function getImagesFromDir($path) {
    $imagess = array();
    if ( $img_dir = @opendir($path) ) {
        while ( false !== ($img_file = readdir($img_dir)) ) {

if ( preg_match("/(\.jpg)$/", $img_file) ) {
                $imagess[] = $img_file;
            }
        }
        closedir($img_dir);
    }
    return $imagess;
}

function getRandomFromArray($ar) {

$num = array_rand($ar);
    return $ar[$num];
}

$root = "";

$path = "sizin jpeg dosyalarının dizini/";

$imgList = getImagesFromDir($root . $path);
$img = getRandomFromArray($imgList);

$img	=	$path.$img;

function olustur ($imgName) {

$resim  = imagecreatefromjpeg($imgName);

ImageJpeg($resim);
  ImageDestroy($resim);

}
olustur($img);
?>
Bütün haliyle, kodları ornekdosyaadi.php şeklinde kaydettinizse, ve resminizi php sunucunuza attıysanız
<a href="http://www.ornek.com/ornekdosyaadi.php"> şeklinde resminizi gösterebilirsiniz ya da forumda img tagları arasına php dosyanızın linkini vererek rastgele resminizi yerleştirebilirsiniz, sayfa yenilendikçe resim değişecektir.

gkbrk

webmaster.tc
Her forum PHP uzantılı imza kabul etmiyor. Ama dosyayı randomresim.png olarak kaydedip .htaccess dosyasına bir satır kod yazarak bu sorunu aşabilirsiniz.

DWather

webmaster.tc
Kod:
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteRule ^sizinresimadiniz.jpg sizinphpdosyaniz.php
</IfModule>
:rolleyes: