• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Php ile resim üzerine yazı TrueType

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

ByTRiSLaSiS

webmaster.tc
meraba arkadaşlar elimde yine bir projede lazım olan ve yazma gereği duydugum bir kod bloğundan ayıkladım
php ile resim üzerine yazı yazabiliyoruz ama bildiğiniz gibi latin karakterlerle sınırlıyız bu yüzden kendi yazı tipimi (Font) yükleyip, yüklediğim fontla resime yazı yazmak istiyorum bunun için php nimetlerinden olan imagettftext() fonksiyonunu kullanıyoruz burada detaylara pek girmiyorum çünki kodlama bilgisine sahip arkadaşlar kod'ları inceleyerek istediği gibi değişiklik yapabilir,
başka bir konuda su bu kod bloğunda neden sınıf kullandı diye düşünmeyin fonksiyona array göndermektense bu sekil bir şey yapamay karar verdim ayrıca filigran basma boş resim yaratma croplama gibi ek olarak metodlar ekledim bu yüzden sınıf gereği duydum hasan ruşanoğlu bu şekil birsınıf için çalışmlar yapıyor umarım biran önce duyurur... Resimde Gördüğünüz bir şekilde yazı yazalım

GelelimKullanımına
test.php

PHP:
require_once 'tris.php';
//ÖRNEK KULLANIM
$a = new SBResim();
$a->bilgiler =  array(

"resim_turu"            =>"png",        //Resimin Turunu Belirtin ornek tur  (gif, jpeg, png)
"resim_genislik"        =>"1024",         //Olusturulacak resimin genisligi
"resim_yukseklik"        =>"768",        //Olusturulacakresimin yuksekligi

"yazinin_x_degeri"        =>"300",        //Olusturulacak resimin x degeri yani sol ust koseden uzakligi
"yazinin_y_degeri"        =>"700",        //Olusturulacak resimin y degeri yani ustten assagi dogru uzaklik degeri
"yazi_tipi"                =>"70",            //Olusturulacak yazi 100 e Kadar

"yazi_rengi"=>array(
"mkirmizi_deger"        =>"0",            //Olusturulacak yazinin kirmizi degeri
"myesil_deger"            =>"255",        //Olusturulacak yazinin mavi degeri
"mmavi_deger"            =>"255"),        //Olusturulacak yazinin yesil degeri

"metin_yaziniz"            =>"PhpOgreniyorum.Com",    //Metin Yazdirmak istediginiz Kelime istediginiz cumleyi yazin
"TrueType_aci"             =>"55",                    //Derece Olarak Yazimzin Acisi Yazinin Çapi True Type Metodu için ve Filigran için Gecerlidir
"TrueType_Yazi_Tipi"    =>"m.ttf",                //Yuklemek istedigimiz Yazi Tipi Bu Dosya ile Ayni Dizine Bir Yazi Tipi Koyun ve Adini Burada Belirtin
);
$a->TrueType();

tris.php
PHP:
class SBResim{
    var $bilgiler;
    public function __construct(){if(extension_loaded("gd")){$this->durum = 1;}else{$this->durum = 0;echo "Gd Kutuphanesi Aktif veya Yuklu Degil islem Yapamazsiniz";}}
    public function TrueType(){
        header('Content-type: image/'.$this->bilgiler['resim_turu'].'');
        $SBRim     = imagecreatetruecolor($this->bilgiler['resim_genislik'],$this->bilgiler['resim_yukseklik']);
        $renk   = imagecolorallocate($SBRim, $this->bilgiler['yazi_rengi']['mkirmizi_deger'], $this->bilgiler['yazi_rengi']['myesil_deger'], $this->bilgiler['yazi_rengi']['mmavi_deger']);
        imagettftext($SBRim, $this->bilgiler['yazi_tipi'], $this->bilgiler['TrueType_aci'], $this->bilgiler['yazinin_x_degeri'], $this->bilgiler['yazinin_y_degeri'], $renk, $this->bilgiler['TrueType_Yazi_Tipi'], $this->bilgiler['metin_yaziniz']);
        switch ($this->bilgiler['resim_turu']){
                    case"png":
                        imagepng($SBRim);
                        break;
                    case"jpeg":
                        imagejpeg($SBRim);
                        break;
                    case"gif":
                        imagegif($SBRim);
                        break;
                    default:
                        imagejpeg($SBRim);
                        break;
                }
        imagedestroy($SBRim);

}
}
işte bu kadar test.php ile aynı dizinde benim sevdiğim bir yazı karakteri MostWanted.ttf ben kısace dosyada m.ttf yazdım istediğiniz yazı tipini yükleyebilirsiniz...

diğer metodları eklemedm daha bitmedi çünki

http://www.phpogreniyorum.com/TrueType.rar
Şuradan Kodları Alabilirsiniz

Not Kodlamada ayıklarken hata yapmış olabilirim

inforesim

webmaster.tc
Üstadım bi ara da, Bir resim üzerine png(şeffaf) logo basmayı anlatırmısın ? :)