• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

PHP ile sos (xox) yapımı

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

nurulmac11

webmaster.tc
nasıl yapılacağını yazan bir yer var mı ? aklıma tek bir yöntem geldi o da ifle kontrol. o şekilde çok karmaşık olacak ama başka yol bulamadım. bu arada pcye karşı oyuncu olacak

PandaMaster

webmaster.tc
Oyunu tek oyunculu da çok oyunculu da yapsan sana Javascript(ya da flash) her halükarda lazım(ha yok ben her hamlede sayfayı yenilerim falan diyorsan bilemem). Tek kişilik yapmak istediğine göre PHP ye ihtiyacın yok(server side işin yoksa) sadece Javascript yeter.

night_walker

webmaster.tc
java query ile saniyede 1 kere sorgulatarak xox yazdırabilirsin. her oyunu md5 cache olarak sqlde oynatırsın sürekli query yaparak ekrana yazdırabilirsin.

nurulmac11

webmaster.tc
@halil bilgin onu biliyorum da işte tek tek kontrol dışında bir yol var mı onu soruyorum. yoksa tıklayınca sessiona atıcam ona göre sorgulatıp pc de mantıklı bir hamle yapacak ama benim sorduğum nokta pcnin mantıklı hamleyi nasıl yapacağı. oluşabilecek tüm durumlara göre bir kontrol yapısı yazmaktan başka çare yok sanırım ? diyelim 4 taş var bu 4 taşın bulunabileceği tüm durumları kontrol edip ona göre bir hamle vs. vs..

inforesim

webmaster.tc
Arkadaş diyorki, Adam 3. hamleye oynadığında ben hangi mantıkla ona karşılık gelecek bir hamle oynatabilirim.

Sanırım üstad aşamaya göre bir yapı hazırlaman lazım.

Yani ;

9 tane alan var, O başlarsa 5 aşama, Bilgisayar başlarsa 4 aşama olur.

1. aşama da, ilk taşı atar ve O taş 9 alandan birine konur. Yani 1 taşa göre, konduğu alana göre en mantıklısını önceden belirlemen lazım.

Yani baya karışık :) Onun dışındada sanırım, Matematik hesabı şeklinde yapılırsa daha basit olur (En yüksek olasılık vs.).

Halil Bilgin

webmaster.tc
@halil bilgin onu biliyorum da işte tek tek kontrol dışında bir yol var mı onu soruyorum. yoksa tıklayınca sessiona atıcam ona göre sorgulatıp pc de mantıklı bir hamle yapacak ama benim sorduğum nokta pcnin mantıklı hamleyi nasıl yapacağı. oluşabilecek tüm durumlara göre bir kontrol yapısı yazmaktan başka çare yok sanırım ? diyelim 4 taş var bu 4 taşın bulunabileceği tüm durumları kontrol edip ona göre bir hamle vs. vs..
he sen yapay zeka algoritmasını soruyosun. minimax algoritması var xox oyununa uygun olarak . tabiki her durumu kontrol etmiceksin , ki edemezsin
de yani çok zor . 9'un faktoriyeli kadar çok kombinasyon var.
yapay zekayı yapabilmek için ilk mantığı anlaman lazım sonra javascript ile nasıl yapabileceğimizi konuşabiliriz:
https://www.google.com.tr/#q=minimax+tic+tac+toe&hl=tr&safe=off&prmd=imvns&source=lnt&tbs=lr:lang_1tr&lr=lang_tr&sa=X&ei=Igc1UOjeH87S4QTKqIHoDw&ved=0CFgQpwUoAQ&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.&fp=dcfb3b4e9418df6b&biw=1163&bih=852

nurulmac11

webmaster.tc
tamamdır önerileriniz için sağolun, araştıracağım. yanılmıyorsam bir de bu algoritma microsoftun stajyer alımlarında sorulmuştu bir arkadaşa. program olarak tabiki.

ekleme: yahu bu john nashin konu alındığı akıl oyunları filmine kadar gitti. baya ilgimi çekti algroitmalar karar-kontrol yapıları vs. de sanırım lise bilgim tamamen anlamaya yetmeyecek :( neyse bu kadarı bile çok ilgimi çekti. iyiki sormuşum soruyu :D