• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

PHP Mail Gönderme

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

inforesim

webmaster.tc
Yazılımın diline yeni başlayan arkadaşlar için, Kullanışlı olacak bir mail fonksiyonu hazırladım. Sadece fonksiyona belirli değerleri veriyorsunuz ve Mailiniz gönderiliyor :) Bu sayede, Hazırlayacağınız iletişim formlarında vs. TR karakter gibi bir çok sorundan kurtulmuş oluyorsunuz. Ayrıca HTML de destekliyor.

Hemen kodlara geçelim ;

PHP:
<?php
	function mailgonder($gonder_isim,$gonder_mail,$alan_mail,$baslik,$mesaj){
		/*
		$gonder_isim => Gönderen İsim
		$gonder_mail => Gönderen Mail
		$alan_mail => Mail gönderilecek mail adresi
		$baslik => Mail başlığı
		$mesaj => Mail içeriği
		*/
		$mailtanim = "MIME-Version: 1.0\r\n";
		$mailtanim .= "Content-type: text/html; charset=iso-8859-9\r\n";
		$mailtanim .= "From: $gonder_isim <$gonder_mail>\r\n";
		$mailtanim .= "Reply-To: $gonder_isim <$gonder_mail>\r\n";
		return mail($alan_mail,$baslik,stripslashes($mesaj),$mailtanim);
	}

$mail = mailgonder("gönderen isim","gönderen@mail.com","alan_mail@hotmail.com","Webmaster.TC Mail Fonksiyonüü","Mesajşşş<br/><font color='red'>HTML var</a>");
	if($mail){
	echo "<font color='green'>Gönderildi !</font>";
	}else{
	echo "<font color='red'>Bir sorun oluştu ve Gönderilemedi !</font>";
	}
?>
Yukarıda hangi değerin ne olduğunu açıkladım, Siz sadece mailgonder() arasında değerleri göndererek mailinizi gönderebilirsiniz. Örnek olarak bir if döngüsü ile Mail gittiyse "Gönderildi" gitmediyse "Gönderilemedi" vermesini de sağladım (üstteki koddaki gibi).

Örnek Gitmiş Bir Mailin Görüntüsü (TR Karakter Hatası vs. Olmadığına Dair) ;

Gördüğünüz gibi Başlık ve İçerik de türkçe karakterler var ve HTML kod da çalışıyor.

Dikkat ! Örnek dosyayı ek den indirebilirsiniz.

İyi Kullanımlar :)

Ekli dosyalar

Hakanacar

webmaster.tc
başka bir sorum daha olacak smtp kimlik kontrolü istiyor natro ama bana gönderdikleri bilgiyi yerleştirdiğimde çalışmıyor bunu nasıl çzöebiliriiz