• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Putty Nedir ?

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

Xspeed

webmaster.tc
Putty kendi network'ünüzde veya uzaktaki bir sunucuya ulaşmak için Unix işletim sistemlerinde kullanılan bir uzaktan bağlantı aracıdır.

Putty indirmek için tıklayınız

Putty programını indirdikten sonra çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.Hostname kısmına sitenizin alanadını veya ip adresini giriyorsunuz.Open dediğinizde kullanıcı adı ve şifrenizi soran terminal ekran gelecektir.Bilginizi girdikten sonra sunucuya erişmiş olacaksınız.Gerekli komutları kullanarak artık tüm işlemleri yapabilirsiniz.

Şifrenizi girerken ekranda hiç bir şekilde * işareti dahi gözükmez.Şifrenizin kaç karakter olduğunu ekrana bakan kişi farketmesin diye bir önlem aslında o yüzden şifreyi dikkatli girmeye özen gösteriniz.

Bilgileri girdikten sonra saved session diyerek bilgileri kayıt edip daha sonra bu kayıda erişmenizde mümkün.Yani bir daha girdiğinizde şifreyi otomatik kendisi girebilir.

Birde en çok kullanılan en güzel özelliklerinden birisi bir komutu kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.Örneğin windows not defterinden bir komutu kopyaladınız putty ile yapıştırmak için mouse sağ tuşuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Linux işletim sistemlerinde en çok tercih edilen putty programı hakkında genel bilgiler bu şekilde.

Eğer sizin SSH özelliğine sahip bir linux sunucunuz yok fakat pratik yapmak istiyorsanız http://www.elitter.net/ sitesine girerek bedava bu hizmeti sağlayabilirsiniz.Daha sonra Putty ile linux dünyasına bir adım atabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere İyi Forumlar..