• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Sanallaştırma Nedir ?

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

Xspeed

webmaster.tc

Sanallaştırma,son yıllarda kullanılan en popüler teknolojilerden birisidir. Bir sunucu üzerinde birden fazla sunucu diye bir tabiri yıllar önce duysaydınız belki şaşırırdınız.Fakat getirdiği kolay kullanım,performans,maliyet düşüklüğü gibi nedenlerden dolayı çok büyük bir yer edinmeyi başardı bilişim sektöründe.Anlaşıldığı gibi sanallaştırma bir sunucunun yada bilgisayarın kaynağını paylaştırma methoduna dayalıdır.

Avantajları Nelerdir ?

Bu sayede bilgisayarınızın kaynaklarını dilediğiniz gibi paylaştırabilir,hangi sunucunun kaynağa ihtiyacı varsa onun kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Sanallaştırma sayesinde enerji tüketim sarfiyatında da ciddi düşüşler olmuştur.

Bilgisayarınızı uzaktan yönetmek kapalı iken bile mümkün kılınmıştır.

Sunucu taşıma replikasyon gibi işlemler çok kolaylaşmıştır.

Dezavantajları Nelerdir ?

En tehlikeli görünen dezavantajı,eğer sunucunuzda donanım arızası oluşursa içerisindeki tüm sanal sunucular etkilenecektir. Bir adet sunucu yerine birden fazla sunucuda kesinti yaşanacaktır.

Tüm sunucular fiziksel olarak tek disk üzerinde yazma okuma işlemi yaptıklarından disklerinizi SAS disk yada SSD disk gibi yüksek okuma ve yazma hızına sahip diskler olması gerekmektedir.

Kaynak planlaması yanlış yapılırsa sanallaşmak size bir işkence haline gelebilir.

Son Söz

Gördüğünüz gibi sanallaştırmanın dezavantajları yapıyı düzgün oluşturmadığınızda ortaya çıkmaktadır. Eğer yapınızda Replikasyon yaptığınız bir veya birden fazla sunucu , gerekli donanımlardan oluşan bir sunucu,bir yedekleme üniteniz varsa sunucularda kesinti yaşanma ihtimali normalden çok daha düşüktür.

Sanallaştırma teknolojisinde en çok kullanılan yazılımlar ise ; Virtuozzo ,Vmware ESX ve Hyper- V yazılımlarıdır.

proghammer

webmaster.tc
Güzel ve akıcı bir anlatıma sahip konunuz..

Ben bu zamana kadar Vmware ESX yazılımını kullandım ve hala da kullanmaktayım bir sıkıntı çekmedim..

Windows 2008 R kullanıyorum. 64 Bit. Gayette memnunum..