• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Sayfa Yenilemeden Post

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

inforesim

webmaster.tc
Geliştirdiğiniz projeler de, Hem daha hoş görünsün diye hem de bazı tasarımsal sebeplerden ötürü, Sayfa değişmeden veri postlama gereksinimi duymuşsunuzdur. Sizlere bu gün, Bunun ne kadar kolay olduğunu ve Nasıl yapıldığını anlatacağım :)

İlk olarak, Jquery include ediyoruz.

HTML:
<script type="text/javascript" src="https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.7.2/jquery.min.js"></script>
Ardından, Aşağıdaki kodumuzu <head> </head> tagları arasına ekliyoruz.

PHP:
<script type="text/javascript">
function kayitol(){
var veriler = $('#formadi').serialize();
$.ajax({
type: "POST",
url: "kayitol.php",
data: veriler,
success:function(cevap){
$("#sonuc").html(""+cevap);
}
})};
</script>
Yukarıdaki kodlar da, kayitol.php yazan yere, Veriler postlanacak. formadi yazan yer ise id olarak tanımlanacak ve sonuc olarak yazılı kısım ise Sonuçların verileceği div olacak.

Örnek bir, Postlamaya hazır sayfa ;

HTML:
<form id="formadi" method="POST" action="javascript:void(0);">
<div id="sonuc"></div>
<input name="suansifre" type="text" value="asdasdasda" />
<input type="submit" onclick="kayitol();" value="Kaydet" class="button submit" />
</form>
Yukarıda gördüğünüz gibi, Kaydet butonuna basınca onclick devreye girip kayitol fonksiyonunu çağıracak ve Veriler belirttiğiniz adrese gönderilecek.

Ardından o adres den alınan cevap, <div id="sonuc"></div> arasında yer bulacak. <form kodumuzada id tanımladık (formadi idsi)...

İşte bu kadar basit :)

gkbrk

webmaster.tc
Teşekkürler. Ne zamandır yapamıyordum herhalde şimdi yaparım.

Yattara61

webmaster.tc
Geliştirdiğiniz projeler de, Hem daha hoş görünsün diye hem de bazı tasarımsal sebeplerden ötürü, Sayfa değişmeden veri postlama gereksinimi duymuşsunuzdur. Sizlere bu gün, Bunun ne kadar kolay olduğunu ve Nasıl yapıldığını anlatacağım :)

İlk olarak, Jquery include ediyoruz.

HTML:
<script type="text/javascript" src="https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.7.2/jquery.min.js"></script>
Ardından, Aşağıdaki kodumuzu <head> </head> tagları arasına ekliyoruz.

PHP:
function kayitol(){
$.ajax({
}
})};
</script>
Yukarıdaki kodlar da, kayitol.php yazan yere, Veriler postlanacak. formadi yazan yer ise id olarak tanımlanacak ve sonuc olarak yazılı kısım ise Sonuçların verileceği div olacak.

Örnek bir, Postlamaya hazır sayfa ;

HTML:
<div id="sonuc"></div>
<input type="submit" onclick="kayitol();" value="Kaydet" class="button submit" />
</form>
Yukarıda gördüğünüz gibi, Kaydet butonuna basınca onclick devreye girip kayitol fonksiyonunu çağıracak ve Veriler belirttiğiniz adrese gönderilecek.

Ardından o adres den alınan cevap, <div id="sonuc"></div> arasında yer bulacak. <form kodumuzada id tanımladık (formadi idsi)...

İşte bu kadar basit :)
Tam olarak aynı şey mi anlayamadım ama size bir sorum olacak. Film sitesinde film izlerken, aynı anda filme yorum yapıldığında sayfa yenileniyor ve film tekrar başa sarıyor. Bunu engellemek için ne yapabiliriz daha doğrusu, sadece yorum kısmının yenilenmesini sağlayabilir miyiz? Sizin anlattığınızla aynı şey mi? Teşekkürler.

TeknoTost

webmaster.tc
Tam olarak aynı şey mi anlayamadım ama size bir sorum olacak. Film sitesinde film izlerken, aynı anda filme yorum yapıldığında sayfa yenileniyor ve film tekrar başa sarıyor. Bunu engellemek için ne yapabiliriz daha doğrusu, sadece yorum kısmının yenilenmesini sağlayabilir miyiz? Sizin anlattığınızla aynı şey mi? Teşekkürler.
yenilenmmesini istiyorsan Facebook yom eklentisini ekleye bilirsin

inforesim

webmaster.tc
Evet benim anlattığım da aynı şey, Sayfa yenilemeden yorum gönderilir.

mtnprlk

webmaster.tc
kayitol.php sayfası nasıl olmalıdır yani ordan nasıl veri döndürülebilir

Radi Core

webmaster.tc
Hocam ben yapamadım ya biraz daha iyi anlatabilirmisin.

Özellikle şuarayı anlamadım

inforesim

webmaster.tc
kayitol.php sayfası nasıl olmalıdır yani ordan nasıl veri döndürülebilir
Ne amaçla yapıyorsunuz bunu ? Üye olma forumu mu yapacaksınız ? Bilginiz yoksa php de bir yazılımcı tuttun.
Hocam ben yapamadım ya biraz daha iyi anlatabilirmisin.

Özellikle şuarayı anlamadım
Gayet açık kodlar, Altta örneğide görebilirsin. id denen değer form da tanımlanan değer. sonuc divi arasına da kayitol.php den dönen değerler yazacak.

Radi Core

webmaster.tc
Hocam şu kodları İndex.php de <head> </head> arasına koyuyorum.

function kayitol(){
$.ajax({
}
})};
</script>
Bunuda kayitol.php giriyorum

<div id="sonuc"></div>
</form>
Tam anlayamdım neyi nereye ekleyeceğim

inforesim

webmaster.tc
Hocam şu kodları İndex.php de <head> </head> arasına koyuyorum.

Bunuda kayitol.php giriyorum

Tam anlayamdım neyi nereye ekleyeceğim
Arkadaşım kayitol.php verilerin postlanacağı ve Sonuç alınacağı sayfa. O kodları o head tagına yazdığın sayfaya ekleyeceksin.