• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Script / Tema Lisanslama

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

inforesim

webmaster.tc
Script yazıp veya Tema yapıp toplu satışa sunacak arkadaşlar için, Lisanslama mutlaka şarttır. Sonuçta kimse, Emeğinin wareze düşmesini istemez. Şimdi sizlere basitçe, Lisanslama mantığını anlatacağım.

Lisanslama Mantığı Nedir ?
PHP ile alan adı bir değişkene atılır ve Sonuna belirli karakterler eklenerek eşleştirme yöntemiyle lisansın doğru olup olmadığı anlaşılır.

Tabi ki, Kişi kaynak dan görüp kodları silmemesi için veya Değiştirmemesi için bir de kodları şifrelemeniz gerekir. Bunun için de, İoncube kullanırsınız (İleri de ioncube şifrelemeyide anlatacağım).

Örnek Lisanslama
Aşağıdaki kodlarla, Örnek bir lisanslama sistemini anlatacağım. Unutmayın, Temanızda veya Scriptte bu aşağıdaki kodlar tüm sayfalar da bulunması lazım. Aksi taktir de, Her sayfada lisans sistemi çalışmayacaktır.

PHP:
<?php
function lisans($lisans){
if (substr(getenv("HTTP_HOST"), 0, 4) == "www.") {
$domainadi = substr(getenv("HTTP_HOST"), 4);
} else {
$domainadi = getenv("HTTP_HOST");
}
$sitelisans = md5(md5($domainadi."burayasabitbirdeger"));
if($sitelisans!=$lisans){
exit("Lisans Yanlış !");
}
}
lisans("lisans kodu");
?>
Yukarıdaki fonksiyonda, $domainadina www süz site adresini atıyoruz. ($_SERVER["HTTP_HOST"] kullanılmamasının sebebi, Değiştirilebiliyor.)

Ardından, Kendi lisanslama sistemimiz ile O alan adına lisans oluşturup eşleştiriyoruz. Eğer doğru ise bir şey yapmıyoruz ama değil ise exit(); ile sayfayı sonlandırıyoruz. Tabi ki İoncube ile de şifrelemeniz gerekmektedir.

Basitçe mantığı budur :).

XFQ

webmaster.tc
Alp kanka gene onnumara bir anlatım yapmışsın :).

Link Market

webmaster.tc
Teşekkür ederim anlatım için fakat lisans kodunu nasıl yapıcağız orayı anlamadım

inforesim

webmaster.tc
Teşekkür ederim anlatım için fakat lisans kodunu nasıl yapıcağız orayı anlamadım
PHP:
 md5(md5($domainadi."burayasabitbirdeger"))
Örnek yukarıdaki kodda, Domain adının sonuna birkaç karakter ekleyip 2 defa md5 den geçiyoruz. Bu işlem sayesinde lisans üretiliyor. Bu şekilde, Yeni lisans üreteceksiniz ve Sistem de aynı lisansı çalıştığı hostta üretecek ve Sizin verdiğiniz ile Aynı ise işleme izin verecek.

gkbrk

webmaster.tc
İoncube güvenli değil yanlız. Örnek olarak İnforesim Video Scripti v2'nin kodları kırıldı.

inforesim

webmaster.tc
İoncube güvenli değil yanlız. Örnek olarak İnforesim Video Scripti v2'nin kodları kırıldı.
İoncubeli her sistemin kodları kırılır, Sadece tabakanın altındaki kodları karıştırarak kırılmayı önleyebilirsiniz. İoncube dışındaki yöntemlerdede, Çoğul kullanımlarda sıkıntı yaratacaktır. Çünkü sunucuda eklenti kurulması gerekiyor.

gkbrk

webmaster.tc
İoncubeli her sistemin kodları kırılır, Sadece tabakanın altındaki kodları karıştırarak kırılmayı önleyebilirsiniz. İoncube dışındaki yöntemlerdede, Çoğul kullanımlarda sıkıntı yaratacaktır. Çünkü sunucuda eklenti kurulması gerekiyor.
O zaman kaynağı açık bırakıp içindeki değişken, fonksiyon isimlerini vb. karıştırmak daha iyi mi olur?

inforesim

webmaster.tc
O zaman kaynağı açık bırakıp içindeki değişken, fonksiyon isimlerini vb. karıştırmak daha iyi mi olur?
Kaynağı açık bırakacaksan, Karıştırmana gerek yok. Hatta hiç lisans vs de koyma dağıt gitsin :) Şifreli de olsa herkes kıramaz.

DWather

webmaster.tc
eğer ioncube yoksa hiç bir işe yaramaz. Ha ioncube olursa yine kırıcı programlar çıktığı vakit lisanslarınız kırılabilir etkisiz hale getirilebilir. Yaptım, biliyorum :D

BDuman

webmaster.tc
Kendi yazdığım twitter scriptime aynı mantıkla yapıp ioncube ile şifrelemiştim bikaç güne kalmadı warez oldu farklı bi yöntem olsa keşke :)

gkbrk

webmaster.tc
Kendi yazdığım twitter scriptime aynı mantıkla yapıp ioncube ile şifrelemiştim bikaç güne kalmadı warez oldu farklı bi yöntem olsa keşke :)
Aynen öyle kolayca çözülebiliyor. Yapılacak en iyi şey fonksiyon ve değişkenlere a, b gibi isimler verip karıştırmak galiba.