• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Seo eğitimi neden kurumsal bir zorunluluk olmalı?

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

Mert

webmaster.tc
Bugün neden neredeyse tüm şirketlerin, şirket web sitesine uzaktan şöyle bir dokunan kişiler de dahil olmak üzere site ile ilgisi olan herkese SEO eğitimi vermesi gerektiğini ve bu eğitimlere şirketlerin üst düzey yöneticilerin katılması gerektiğini anlatacağım. İnsanları bu konuda eğitmemek uzun vadede çok ciddi problemlere yol açabileceği gibi, büyük bir zaman kaybına, işe yaramayan planlara, boşa harcanan paralara ve en sonunda da arama motorlarından gelecek olan trafiğin hiçbir zaman yakalanamaması ile sonuçlanabilir. Burada sizin gözünüzü korkutmaya çalıştığımı düşünüyor olabilirsiniz, ancak söylediklerimi kanıtlamak için size gerçek dünyadan birkaç örnek göstermeme izin verin.

Halihazırda bir web sitesi olan bir şirket yeni bir alan adına geçiş yapmak istiyordu. Buradaki ana amaç, arama motorlarından gelen trafiği mümkün olduğunca korumaktı. Ardından bir SEO firması ile anlaşarak site üzerinde çalışmaya koyuldular. Buradaki en büyük sorun, şirketin kullandığı içerik yönetim sistemi (CMS) tam bir SEO kabusuydu ve en basitinden bile her bir sayfaya özgü title (başlık) etiketlerinin kullanılmasına izin vermiyordu. Problemin çözümü için feda edilenler yalnızca 6 aylık bir gecikme ve harcanan yüz binlerce dolarla sınırlı değildi.

Bir diğer firma ise web sitelerini yeniden yapılandırıyordu. Şirketin tüm görünümünü ve işleyişini değiştirmek ve şirketin web sitesi üzerinden söylemek istediği her şeyi şirketin en üst düzey elemanlarının ağzından vermek konusunda kurumsal bir karara varmışlardı. Bu kararın sonucunda şirket, tümüyle Flash tabanlı bir web sitesi yapma kararı verdiler. Çalışmaların sonucunda mükemmel bir kullanıcı deneyimine sahip bir site ortaya çıkardılar ancak bu sitenin arama motorları tarafından arşivlenmesi mümkün değildi. Şirket bünyesindeki arama motoru optimizasyonu ile görevli kişi, yönetimi bu kararın beraberinde getireceği olumsuzluklar konusunda ikna edememişti ve sonucunda da arama motorlarından gelen ziyaretçi sayısı dibe vurdu.
Kaynak problemin ta kendisi

Büyük kurumlarda karar verme aşamasında pek çok farklı grubun ve kişinin yer alması en büyük sorunlardan birisidir. Pazarlama, satış, geliştirme ekipleri ve yönetim ekibi vardır. Bu gruplardaki herhangi birisi SEO açısından faciaya yol açabilecek bir karar verebilirler. Başarılı SEO çalışmaları tüm bu grupların bir arada çalışması ile gerçekleşir. Tüm bu grupları bir araya toplamak ve birlikte çalışmaya ikna etmek de başlıbaşına bir sorundur.

Bu problemin daha da kötüye gitmesine yol açacak iki örnek vardır. Bu örneklerin her birisi SEO açısından kötü kararlar verilmiş olmasını içermektedir:

* Bazı kurumlarda SEO, bir site inşa edildikten sonra ele alınması gereken bir şey olarak algılanmaktadır. Bu kesinlikle yanlıştır ve en iyisi birlikte çalışacağınız SEO uzmanlarını işin en başında işe dahil etmenizdir. SEO’su yapılmamış bir site yayımlandıktan sonra zarar zaten verilmiş durumdadır.
* Kurum onlar için SEO çalışması yapacak birisini işe alır ve işe aldıkları bu kişinin SEO bilgisi de vardır. Ancak bu kişi ya sektörde yenidir, ya da yönetim kurulunu ikna edecek deneyime ve kendine güvene sahip değildir.

Özetlemek gerekirse, SEO kaynağını ya çok geç işe almak ya da işe alınan SEO çalışanının / firmasının kurumun vereceği kararlara etki edebilecek kadar deneyimli olması kesinlikle yapmak istemediğiniz bir hatadır.

Peki bu problemi nasıl çözersiniz? Kurumunuzdaki önemli kişileri belirli gruplara ayırarak (ki bunlara yönetim kurulu üyeleri ya da üst düzey çalışanlar da dahildir) onlara temel bir SEO eğitimi aldırırsınız. Bilgi gerçekten çok güçlü bir şey olabilir. İnsanlar o bilgiyi bir kere “aldıkları zaman”, çok daha iyi kararlar verebilecek bir pozisyona yükselmiş olurlar. Bazen kurumsal hedefler ile SEO’nun gereksinimleri arasında bir gerginlik oluşur ancak bu gibi sorunlar neredeyse daima sorunsuz bir şekilde aşılabilir. Yeter ki herkes, sorunlarla yüzyüze gelinebilsin.

Düzenlediğim bir eğitim oturumunda şirketin üst düzey yönetim birimi ile 4 saatlik bir eğitim verdim. Grup üyeleri gerçekten zeki insanlardan oluşuyordu ancak hiçbirinin SEO hakkında herhangi bir bilgisi yoktu. Eğitim süresince her şeyi üst seviyede tutmayı ve pek çok şeyden bahsetmeyi başardık. Katılımcıların çok sayıda sorusu vardı ve pek çok konuda tartıştık ancak eğitimin sonunda ekibin tamamı SEO’nun temellerini öğrenmeyi başardı.

Eğitim oturumunun geribildirimi müthişti. Geçmişte şirket teknik SEO olarak da adlandırabileceğimiz site içi SEO’ya odaklanmış ancak link building’e ve web sitesinin tanıtımına pek fazla özen göstermemişlerdi. Buluşmadan sonra verilen kararlar daha farklı şekilde verilmeye başlamıştı. Link building’e gösterilen özen artmış ve bunun sonucunda da şirketin arama motorlarından elde ettiği ziyaretçi sayısında patlama yaşanmıştı.
Başarının anahtarı

Büyük kurumlar karmaşıktır ve çok fazla sayıda (hatta bazen gereğinden fazla sayıda) kişnin web sitesi hakkında görüşleri (ya da direktifleri) olur. Herkes genellikle ilgilidir ancak önerilerinin size zarar verebileceğinin farkında değillerdir. İnsanları eğitmek burada en önemli unsurdur. SEO’yu en ince ayrıntılarına kadar öğretmeye gerek yoktur ancak SEO’nun temellerini bilmeleri gereklidir.

Bunu yapabileceğiniz en iyi zaman mümkün olan en kısa süre içerisinde olan zamandır. Web siteleri hakkında sürekli farklı kararlar verilir. Elbette kurum bünyesinde SEO dışında farklı alanlarda da önemli olaylar yaşanmaktadır ve bunların da hesaba katılması gerekmektedir. Bazen bu eğitimi sitenin yeniden tasarımı ya da güncelleme planlarının yapılacağı toplantılarla birlikte ele almak iyi olabilir. Bu tip oturumlar farklı kararların verilmesini sağlayacak farklı grupları zaten biraraya getirecektir, bu sebeple de bu zamanı onların daha iyi karar verebilmelerini kolaylaştıracak yeni bilgiler vererek kullanmak yerinde olur.

Eğitim faciaya sebep olabilecek kararların verilmesinin de önüne geçer ve mükemmel kararların verilebilmesine de yardımcı olur. Bilgi elbette burada en önemli unsurdur bu sebeple web siteniz üzerinde önemli kararlar verebilecek konumdaki insanların bilgilendirildiğinden emin olun.

niko

webmaster.tc
gerçekten çok güzel yazmışsınız. eliniz dert görmesin. çok açıklayıcı ve bilgi dolu bir yazı tebrikler