• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Seo için subfolder dosya isimleri!

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

Mert

webmaster.tc

Geçen gün bir arkadaşımın sitesine SEO yardımı yapıyordum. Kendi sitesinde alanadi.com diye bir klasör vardı, bu bölümde de sayfasıda kişisel sayfasının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Ana sayfasından alanadi.com diye (küçük "r" ye dikkat edin") link vermiş. Tarayıcıda da problem çıkmıyor. Google uzun zamandır bu sayfayı indexlemiyormuş. Baya bir araştırmadan sonra küçük büyük harf olayından dolayı bunun olduğunu düşündüm ve internette arattığımda gerçekten bu nedenden dolayı Google sayfayı indexlememişti. Yahoo ve MSN'de sorun yoktu. Sanırım Google /Resimler ve /resimler olarak iki ayrı URL olarak algılıyor ve muhtemelen 404 error hata mesajı alıyordu. Bunu yaptıktan sonra sayfası indexlendi. Bulunduğu server ufak bir server olduğu için log tutmuyor, bunu araştıramadım ancak nedeninin bu olduğu kanısını getirdim.

Bundan yola çıkarak resim.JPG ve resim.jpg gibi dosyalardaki ve hatta resimlerdeki küçük/büyük harf olayının etkili olduğunu düşünüyorum.(sanırım IE'nin tüm versionları JPG ve jpg uzantıları ayırt ediyor ve birinin yerine diğeri yazıdığında resimi açmıyor) Bu tarz ufak ayrıntılarada dikkat etmek lazım.."