• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Seo Terim sözlüğü Basitce

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

good16

webmaster.tc
SEO'ya yeni başlayanlar elbet bilmezler seo'nun ne olduğunu nasıl yapıldığını. Aslında ilk seo yazıma böyle başlayıp seo'dan anlamayan arkadaşlarından faydalanmasını sağlayacaktım. Ama unutmuşum işte bu güne kaldı :)

Başlayalım isterseniz..

SEO: Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasıyla oluşmuştur. Türkçe'ye Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilmektedir.

Backlink: Bir siteden aldığınız 'dofollow' linke backlink denir. Pagerank için büyük etkisi vardır tabii ki abartılmadığı sürece :) (abartılırsa banlanırsınız)

Pagerank: Pagerank, PR olarakta kısaltılmaktadır. Google'ın kullandığı bir sistemdir. Sitelerinizi 0 ile 10 arasından değerlendirmektedir. Yani kısacası Google'ın sitelere verdiği puandır diyebiliriz. Bu puan webmasterlar için çok önemlidir çünkü bu puan sistemi sizin sitenizin arama motorlarında çıkmanızı etkiler ve bu puanlar her 3 ayda bir güncellenmektedir. Hep artmak zorunda değil duruma göre de düşebiliyor. Bu güncellemeye de Pagerank Güncellemesi adı verilir.

Google Ban: Yukarıda bahsetmiştim ban yersiniz diye. Fakat nedir bu google ban? Koskoca google'ın da belli başlı kurallı olsun değil mi :) İşte biz bu kuralları çiğnediğimiz zaman google bizim sitemizin indexlerinin hepsini siler. İşte bu olaya da google ban denir. Bu yüzden dikkatli olmalıyız. Google'ı kandırmaya sakın çalışmayın fark ederse sizin için daha kötü olur :)

Sandbox: Buna da yukarıda bahsettim fakat ismini vermedim. Fazla link değişimi ve aşırı backlink alımı sonucunda google sitenize ceza verir. Bu cezalar durumuna göre değişir. 10 sayfa bile gerilere düşebilirsiniz.

Alexa: Alexa, Amazon'a aittir ve bu site bir sayaçtır. Oldukça da gelişmiştir. Google bu siteyi dikkate alır. Bu yüzden hem sitenizin durumunu görmek için hem de seo için sitenizi kayıt edin ve takip edin..

ve aklıma gelen sonuncusu...

DMOZ: Dünyanın en büyük dizinidir. Pagerank değeri(8) yüksektir. Bu yüzden Google, bu siteye aşırı önem verir. Hal böyle olunca da her webmaster sitesini bu dizinde görmek ister. Fakat bir onay süreci vardır. Dmoz dizinine sadece kaliteli, faydalı siteleri ekler.

Ben Serhat Yuna. Bu yazımda aklıma gelen genel seo terimlerini anlattım bir daha ki yazımda görüşmek üzere... Büyük ihtimal diğer yazımda genel seo taktiklerinden bahsederim.