• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

SMF Kurulumu

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

inforesim

webmaster.tc

Ücretsiz olarak sunulan Simple Machines Forum yani SMF sistemi, kurulum açısından oldukça kolaydır. Aşağıda ki adımları izleyerek, sizlerde sitenize SMF forum kurabilirsiniz.

1. Adım: SMF Dosyalarını İndiriniz

Öncelikle buradan SMF kurulum dosyalarını indiriyoruz. Akabinde, buradan Türkçe ya da forumunuzu hangi dilde kullanmak istiyor iseniz, o dilin dosyalarını indiriyoruz.

Tavsiye: Türkçe dosyalarını indirdikten sonra, kurulum dosyalarının üzerine yazdırınız.

2. Adım: SMF Dosyalarını FTP'ye Yükleyin

FTP programı olarak FileZilla programını öneriyoruz. Bu program aracılığı ile, hostunuza bağlanın ve sitenizin bulunduğu klasörün içerisine az önce indirdiğimiz dosyaları olduğu gibi atınız.

3. Adım: Dosyalar Yüklendi ve Forumu Kurmaya Başlayabilirsiniz

Tüm dosyaları FTP'nize yükledikten sonra sitenize giriniz ve karşınıza INSTALL (yükleme) sayfası çıkacaktır. Sırası ile, aşağıda ki gibi forumunuzu kurabilirsiniz. Forum kurulumu esnasında sizden MySql bilgileri istenecektir. Bu bilgileri, cPanel üzerinden ya da hostunuzun yönetim paneli üzerinden oluşturabilirsiniz. Yani, Mysql oluşturmanız gerekmektedir.

Aşağıda ki gibi karşınıza bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda, bazı dosyaların yazılamaz olduğu uyarısı ve o dosyaların adı bulunur. FTP üzerinden o dosyaların CHMOD ayarından 777 olarak değiştiriniz.

CHMOD Ayarlarını 777 olarak ayarladıktan sonra ileri aşamaya geçiniz ve karşınıza çıkan kısıma oluşturduğunuz Mysql bilgilerini giriniz.

CHMOD Ayarları ve Mysql girişinin akabinde, forumunuzun ismini ve temel bilgilerini belirleyiniz.

Akabinde, devam et deyiniz ve karşınıza çıkacak olan kısımda forum yönetici bilgilerinizi oluşturun. Bu esnada, Mysql bilgilerinizi tekrar isteyebilir. Şifrenizi giriniz alt kısımda.

Son kısımda ise, karşınıza aşağıda ki gibi bir ekran çıkacaktır. Devam et dediğinizde forumunuz kurulmuş olacaktır.

Uyarı: Forumunuzu kurduktan sonra FTP üzerinden INSTALL dosyasını siliniz.

Gördüğünüz gibi, aslında herhangi bir zor aşaması yok. Temele baktığınız zaman; dosyaları indir, FTP üzerinden hosta yükle ve aşamaları izleyerek istenilen bilgileri gir. Türkçe olacağı için, rahatça kurabilirsiniz.

Şimdiden, forumunuz hayırlı olsun :)

Bayi Alanı

webmaster.tc
anlatım için teşekkürler... Artık şunu da unutmamak gerek ki bazı sunucular 777 chmod ayarı verince tehlikeli olabiliyor buna dikkat etmek gerek.. :)