• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

TrCaps OR Php Thumbnailer (Türk Yapımı Php Thumbnailer)

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

ByTRiSLaSiS

webmaster.tc
Başlığı neden böyle seçtim bilmiyorum ama sanırım yabancı coder'lara kapak olsun diye ayrıca google açısından arama terimlerinde TRcaps metni çıkmasıdır
şimdi özetleyelim arkadaşlar upload & download işlemleri yapan arkadaşlar Windows vps alıp windows vps'de işlemlerini gerçekleştiriyor ama öte yandan birde site host etmek için linux kullanıyorlar ek maliyet çıkıyor ortaya :) peki bir sadece linux işletim sisteminde tüm bunları yapamazmıyız örneğin 500 adet video clip var bunlardan tek tek thumbnail yani önizleme resmi oluşturmamız gerekiyor ama yok efendim winscp ile ftp'ye gir dosyaları hazırla veya windows vps'te download et mediaplayer veya mtn gibi programlarla thumbnail oluştur verdiği hatalar cabası :) şimdi biz burada bunun önüne geçelim ve linuxta neler yapılırmış görelim :)

Şimdi anlatmadan önce basit bir resim koyalım hazırlamış oldum script bu resimden daha detaylı ve çok özellikli önizleme oluşturmanıza olanak sağlayacak

şimdi şöyle bir düşünün bir script olmalı her istediğiniz dosyayı istediğiniz filehosttan server'nıza download edecek ve bunu zipten veya rar'dan çıkartacak ama bunları linuxta yaptıgınızı varsayın ne kadar zahmetli dimi vay efendim ssh aç rar komutlarını gir çıkart sıkıştır download et vs... vs... gider

ama bu script ile hepsini Tek'elde toplamaya çalıştım öncelikle daha önce yazılmış bir php filemanager indirdim bu dosya yönetim scriptinde değişiklikler yaptım

Scripten Bir Kaç Resim
Giriş ekranı
http://phpogreniyorum.com/01.png

Ana Panel Görünüm
http://phpogreniyorum.com/02.png

Caps Alma Ekranı
http://phpogreniyorum.com/03.png

Shell SSH komutlarının Girildiği Ekran
http://phpogreniyorum.com/04.png

Jquery destekli renk seçimi zaten benim yazdığım kısımlar genel olarak jquery
http://phpogreniyorum.com/05.png

şimdi dosya yönetim panelinin özellikleri
Dosya Sıkıştırma
Dosya Çıkartma
Yazma izinlerini kontrol etme
Dosya Silme
Dosya Oluşturma
Shell eklentisi yani ssh komutlarını çalıştırabileceğimiz bir panel
Dosya Taşıma
Dosya Kopyalama
Dosya Seçme Tümünü Seçme
Klasör oluşturma
FTP'ye dosya upload etme :)

peki ben burada ne yaptım Caps eklentisini yazdım arkadaşlar amerikayı tekrar keşfetmeye gerek yok istesek yazardık ama zaman kaybı olurdu :)

Şimdi Caps Özelliklerinden Bahsedelim
Caps Alırken Arkadaşlar
Yazı tipine
Yazı boyutuna
Temel arkaplan'a (Background)
Ufak resimlerin çözünürlüğüne kalitesine
Ufak resimler arasındaki boşluğa
Thumbnail dosyasının Kaç Satır Kaç Sütun'dan oluşacağına

Yazıların yazılacağı arka plan rengine
Yazıların yazılacağı alanın yüksekliğine
Sağdan soldan hizalanmasına

Thumbnail dosyasının üzerine basılacak logo'ya
Logonun şeffaflık degerine
Logonun resim üzerinde istediğiniz yere hizalanmasına kadar Kontrol Sizde :) daha bitmedi

Örnek önceden oluşturmuş oldugunuz şablonu kaydedip daha sonra aynı şablonu seçtiğinizde uğraşmadan thumbnail oluşturmanıza yarar

ayrıca film bilgilerini çok detaylı saklar temp dosyalarında bunları ftpye girmeden tekbuton ile silmek elinizde ayrıca her videonun

Download linkine
Her resmin download veya önizleme linkinede tıklayarak işlemler yapabilir
yada destekleyen filehostlara direk remote upload yapabilirsiniz

aklıma gelmeyen baya özellik var arkadaşlar

Son Olarak
Scripti bu hale boş vakite buldukça yazarak getirdim Winrar işlemlerini ekleyecektim ama zamanım olmuyor bloğumuzda winrar işlemlerine dair bir kaç bilgi mevcut bunları yazarak ekleyebilir yahut shell eklentisini kullnarak winrar komutlarını girebilirsiniz

ayrıca aklınıza gelen tüm hostlardan server'nıza Premium üyelik veya Free üyelikle Download Gerçekleştrebilirsiniz... çok detaylı anlatmıyorum kusura bakmayın anlayan arkadaşlar anlamayanlara lütfen destek olsun en azından böyle yaparak bana destek olmuş olursunuz lütfen yardımlaşmayı sevelim sevdirelim
Android gibi yaşamayalım şimdilik script hakkındaki bilgiler bunlar birde ayar dosyasını koyalım ve ayarlardan bahsedelim :)

PHP:
<?php  set_time_limit(0);
$domain = "www.phpogreniyorum.com"; //Scripti kullanacağınız domaini aynen bu şekilde yazın
$tamyol = "/home/username/public_html/TRCaps/"; // Scriptin kurulu oldugu tam yol vps veya dedicated kullanıcıları ne demek istediğimi anladı
$ff 	= "/usr/local/bin/ffmpeg"; // FFmpeg tam yol bilmiyorsanız ssh şunu yazın (Whihch ffmpeg)  verecektir tam yolu
 $fft 	= "/usr/bin/ffmpegthumbnailer"; //FFmpegthumbnailer tam yol bilmiyorsanız ssh şunu yazın (Whihch ffmpegthumbnailer)  verecektir tam yolu
$pic_prefix = "_ByTrislasis";// Burasıda resim dosyalarının sonuna _Bytrislasis kelimesini ekleyetecektir...

//Şu alttaki 4 satırın ne işe yaradağını bilmiyorsanız kesinlikle bu scripte bulaşmayın :)
$_servername    = "localhost";
$_user  	  = "";
$pass 		 = "";
$_db 		 = "";

//Bağlantı
mysql_connect($_servername,$_user,$pass);
mysql_select_db($_db);

//Aşşağıdaki  2 Satırı Değiştirmeyin
$path = pathinfo($tamyol);
$pathinfo =  "/".$path['basename']."/";
?>

Gelelim scriptin minimum sistem özelliklerine
Centos Ubuntu vs.. farketmiyor
Ram işlemci sıkıntı yaratmaz
Server veya Vps'te FFmpeg, Ffmpegthumbnailer, Imagemagick Kurulu olmalıdır
Winrar işlemlerini kullanacaksanız unrar kurulu olmaldır bunların hepsini kurmak topu topu 30 dakika sürmez

desteklediği video formatları (FFmpeg hangisini destekliyorsa sonradan sisteminize codekleri kurabilirsiniz ek olarak)
Denediğim formatlar
Avi,Wmv,Flv,Mkv,Dat,Mpeg,Mpg,Mp4

Download Buradan
rarpass: www*phpogreniyorum*com
* ları . yapın ;)

Arkadaşlar örnek kullanım videosu koyacaktım ama şuan elimde dedicated veya vps olmadıgından koyamadım :)
ilerde videolu anlatımını kesinlikle yaparım
içerisinde 120 adet font var

01-Files\000-Media klasörüne attığınız tüm videolardan resim alacaktır
resim alma işlemi bitince
01-Files\00-Caps\00-Cover altında resimlerinizi görebilrisiniz :)

Tamamen Örnek bir çalışmadır amac sizlerin kodlar arasında boğulmanız ve kendinizi geliştirmeniz ii geceler :)

Edit:
Test Sonucu
AMD Opteron™ 3280, 8 Cores
32 GB DDR3-RAM
2x 2,000 GB SATA II-HDD, 7.2k
Özellikli bir dedicated'te 350 Videodan 58 Saniyede Thumbnail oluşturulmuştur

AMD Opteron™ 3280, 8 Cores
8 GB DDR3-RAM
2x 2,000 GB SATA II-HDD, 7.2k
Özellikli bir dedicated'te 350 Videodan 1Dakika 30 Saniyede Thumbnail oluşturulmuştur