• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Türk işletim sistemi - pardus -

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

seto

webmaster.tc
Merhaba arkadaşlar,
Ben biraz olsun Pardus işletim sistemi hakkında sizlere biraz bilgi vermek istedim çünkü Pardus linux tabanlıda olsa çok farklı bir Türk işletim sistemidir.Pardus 2 ayrı kullanıcı topluluğuna göre ayrı dizayn edilmiştir.1. kişisel kullanıcılar 2. kurumsal kullanıcılar.

PARDUS EV KULLANICILARI

PARDUS 2012

Pardus’un ev kullanıcılarını hedefleyen ailesinde en yeni ürünü, Pardus 2011.2, Cervus elaphus kod ismiyle yayınlandı. Birçok gönüllünün katkılarıyla TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde geliştirilen özgür işletim sistemi Pardus, günlük yaşamın hemen her alanına yönelik nitelikli, güvenli, yüksek performanslı özgür yazılımları bir arada sunuyor.
İnternet tarayıcı, görüntülü, sesli ya da yazışarak sohbet etmek için tüm ağlara bağlanan yeni nesil uygulamalar, fotoğraf arşivlemek, düzenlemek için profesyonel çözümler, müzik dinlemek ve kataloglamak için yetenekli araçlar, ofis ailesinin her aracı Pardus’la birlikte sisteme kuruluyor. Kullanıcıların ayrıca uygulama kurması gerekmiyor.

Pardus 2011.2 ile sürücü derdi kalmıyor

Pardus tüm donanımlar için Linux çekirdeğiyle sağlam ve yüksek performanslı sürücüleri hazır getiriyor. Böylece sistem kurulduktan sonra İnternet üzerinden ya da CD’ler aracılığıyla ekran kartına, yazıcılara erişmek için tek tek sürücü kurma derdi kalmıyor.

Antivirüs aramaya son

Pardus güvenli mimarisi sayesinde virüs bulaşmasına izin vermiyor. Antivirüs yazılımlarına ödenen paralar ve bu uygulamaların çalışırken kaynak israf etmesi tarih oluyor. Pardus’ta çalışan ve uygulama deposundan edinilebilen antivirüs programları ise, Pardus kurulmamış bilgisayarlara yardım etmek ya da virüs bulaşmış taşınabilir diskleri, usb çubukları temizlemek için çalışıyor.

Kullanımı, kişiselleştirmesi kolay işletim sistemi

Pardus, özgür yazılım dünyasındaki en başarılı uygulamaları bir araya getirirken, masaüstü kullanımına yönelik görev ve yaklaşımlara da yenilikçi çözümler sunuyor. Pardus Teknolojileri ile bilgisayarın kullanımı, sistemin kişiye özel hale getirilebilmesi, ayarlaması kolaylaşıyor. Kullanıcı bilgisayarın yapabildiklerine göre değil, bilgisayar kullanıcının isteklerine göre çalışıyor.

PARDUS TEKNOLOJİSİ

Bilgisayarları kolayca kullanmak, kişiselleştirmek ve yönetebilmek için ilk sürümden beri Pardus geliştiricileri tarafından yardımcı araçlar tasarlanıyor ve üretiliyor.
Aşağıdaki liste bu ürünler arasından seçilen, günlük yaşamı ve bireysel kullanımı hedefleyenlerden oluşuyor. Kurumsal projeler ve altyapılara yönelik olanlar ilgili sayfada, geliştiricilere hitap edenler de geliştirici portalında bulunabilir.

ÇOMAR
PiSi
Paket Yöneticisi
Yalı
Açılış Yöneticisi
Disk Yöneticisi
Ekran Yöneticisi
Güncelleme Yöneticisi
Güvenlik Duvarı Yöneticisi
Kaptan
Kullanıcı Yöneticisi
Servis Yöneticisi
BU ÖZELLİKLERİ DETAYLI İNCELE

PARDUS GÖRÜNTÜLERİ

Dostlar benden bu kadar :) Kurumsal kullanıcılar ve daha fazla bilgi edinmek isteyen arkadaşlar BURADAN DEVAM EDEBİLİRLER...

Teşekkürler ederim
İyi forumlar...

inforesim

webmaster.tc
Görüntü olarak baya sadeymiş, Ubuntu kullanmıştım boş bir zamanım da pardus de kurup denerim artık :)

seto

webmaster.tc
Görüntü olarak baya sadeymiş, Ubuntu kullanmıştım boş bir zamanım da pardus de kurup denerim artık :)
Üstad sana şu kadar söyleyeyim görsellik,grafik kalitesi,tasarımı muhteşem.O kadar opsionel ki; 1den fazla masaüstü aça biliyor,klavye ve mause yardımıyla kolayca bunların değişimini yapabiliyorsunuz.Masaüstündeki simgeleri bile birbirinden bağımsız şekilde kolayca istediğiniz boyuta getire biliyorsunuz.
WİNDOWS TAM ANLAMIYLA PARDUSUN YANINDA ZORTLAR,PATLAR :)

pardus dede ubuntu gibi oyun vs açılmıyor dimi ? exe yani
Piyasadaki oyunlar Windows altyapılı yazıldığı için Pardus'da çalışmıyor ancak ücretsiz indire bildiğiniz kendi oyunları var ve bana göre bu işletim sistemi o kadar eğlenceli ki onunla oynamaktan,uğraşmaktan oyuna pek gerek duymayacaksınız.Pardus'un kendi işletim sistemi grafiklerinin hemen hemen hepsiyle kendi kafanıza göre oynama yapabiliyorsunuz.O kadar güzel eklentileri varki o programları incelemekten başka birşeye vakit bulamayacaksınız.

gkbrk

webmaster.tc
Daha önce Pardus kullandım hala da okulda kullanıyorum tavsiye ederim hız ve kullanışlılık açısından. :)

seto

webmaster.tc
Bide şu var ki;pardus daima sana yeniliklerinden haberdar ediyor ve ücretsiz kullanım imkanı sağlıyor.

yedmutim

webmaster.tc
Bildiğim kadarıyla pardusun geliştirilmesi durduruldu, artık güncelleme yayınlamıyor.

TeknoTost

webmaster.tc
Hiç kullanışlı değil hocam tavsiye etmiyorum.

Çok labali bir işletim sitemi programların adı bana itici geliyor. Ciddilik yok biraz ciddi olsalar kullanıla bilir. Ama exe leri açmıyor oları açmadıktan sonra ne işime yarar ha üreticilerin hepsi linux çalışan programlar üretseler olur ama exe olarak üretiyorlar.

htm

webmaster.tc
tübitak pardustan desteğini çekti diye biliyorum

gkbrk

webmaster.tc

Çok labali bir işletim sitemi programların adı bana itici geliyor. Ciddilik yok biraz ciddi olsalar kullanıla bilir. Ama exe leri açmıyor oları açmadıktan sonra ne işime yarar ha üreticilerin hepsi linux çalışan programlar üretseler olur ama exe olarak üretiyorlar.
Wine ile exe açabilirsiniz hocam.

CaddeAktif

webmaster.tc
okullardaki fatih projesindeki televizyonlarda pardusla windows kullanılıyor ama okulda deneeye hiç fırsatımız olmadı

seto

webmaster.tc

Hocam bilmiyorum ne yapmaya çalıştınız ama çokta zor bi işletim programı değil.Kullanım olarakta özellikle grafik konusunda win'den daha foksiyonel olduğundan , kullanımı daha detaylı ama öğrenince o kadarda zor değil hatta çok eğlenceli.USB 'den bi dış parça takıyorsunuz ve mecazi tabirim ile o parçanın ana adı,baba adına kadar drekt tanıyor:)
Bide hoş olan vürüs olduğunda linox tabanlı olduğundan (tabi vürüs win uyumlu) solucan simgesi olarak gösteriyor ve anlıyorsunuz o dosyanın,programın sakat olduğunu.Yapmanız gereken sadece silmek oluyor :)

yasincvs

webmaster.tc
pardusun tek eksik yanı .exe uygulamalarını pek tanımaması yani oyun vb programları kurarken zorluk çekilmesi. Tamam bazı programları kurduktan sonra exe dosyalarını kurabiliyoruz, fakat çoğu kişi uğraşmak istemediğinden windows'u tercih ediyor. bir de bizler win 95-98 den beri alışmışız aynı tema ya çoğu zaman karıştırıyoruz. ben kurmayı çok istiyorum fakat bilgisayar ortak olunca aile içinde kullanamayan oluyor. şimdilik biraz dursun bakalım.. ilerde kesinlikle kullanacağım işletim sistemlerinden birisi...

gkbrk

webmaster.tc
pardusun tek eksik yanı .exe uygulamalarını pek tanımaması yani oyun vb programları kurarken zorluk çekilmesi. Tamam bazı programları kurduktan sonra exe dosyalarını kurabiliyoruz, fakat çoğu kişi uğraşmak istemediğinden windows'u tercih ediyor. bir de bizler win 95-98 den beri alışmışız aynı tema ya çoğu zaman karıştırıyoruz. ben kurmayı çok istiyorum fakat bilgisayar ortak olunca aile içinde kullanamayan oluyor. şimdilik biraz dursun bakalım.. ilerde kesinlikle kullanacağım işletim sistemlerinden birisi...
Dual boot yapabilirsin

seto

webmaster.tc
Birde şu var ki; Pardus kendini sürekli yeniliyor ve bunuda sana belirterek , haberdar ediyor.Ücretsiz bir işletim sistemi olduğundan,ücretsizde güncelleye biliyorsunuz.