• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

USB Virüs Bulaşmasını Engelleme

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

inforesim

webmaster.tc
Başka bilgisayarlara USB takanların en büyük sorunu da, Virüs bulaşmasıdır. Benim de başıma gelen ve Çok sinir bozucu bu durumu yazma izinlerini değiştirerek çözeceğiz :). Yani diğer sitelerdeki anlatımlarda, Bilgisayardan virüs temizlenmesini veya Bilgisayara virüs bulaşmamasını anlatıyor.

Ben direk, USB üzerinde yapacağımız değişiklik sayesinde, Diğer bilgisayarlara taksanız da USB virüs bulaşmasını engelleyeceğiz.

İlk olarak, USB dosya tipiniz NTFS olması gerekiyor. Dosya tipinizin NTFS olup olmadığını öğrenmek için, USB üzerine sağ tık yapın ve Özellikler diyin.

Eğer yukarıdaki resimdeki gibi Dosya Sistemi : NTFS ise Sorun yok demektir. Eğe değil ise Masaüstünde bir klasör oluşturun ve USB yedekleyin (Dosyalar silinecek çünkü), Ardından usb ye sağ tık -> Biçimlendir -> Dosya sistemini NTFS seçin ve biçimlendirme işlemini yapın.

İşlem bitince USB sıfırlanacaktır.

Ardından, USB girip ana dizine Güvenlik adında bir klasör oluşturuyoruz.

Ardından tüm dosyalarımızı Güvenlik klasörüne taşıyoruz. Yani ana dizinde sadece Güvenlik klasörü kalacak ve USB üzerine gelip, Sağ tık yaparak özellikler diyoruz. Bu kısımdada güvenliğe tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi bir alan geliyor.

Bu alanda, 1 tek kullanıcı adı çıkabilir (Örnek bende Everyone çıktı) veya 2-3 adet çıkabilir. Eğer 2-3 adet çıkabilirse en yetkilisi (Veya sizin bilgisayar adınız) düzenle butonuna basıyoruz.

Çıkan ekranda, Tikli yerler göreceksiniz. Bu tikli yerlerin hepsini kaldırın ve

Klasör İçeriği Listeleme : İzin ver
Okuma : İzin ver
Yazma : İzin verme

diyoruz. Yani aşağıdaki resimdeki gibi seçiyoruz.

Uygula diyoruz ve Bir uyarı çıkacak tamam diyoruz. İşlem yapılırken erişim engellendi tarzı hatalar gelebilir. Devam diyerek geçin.

İşlem bitince, USB içine girin ve Güvenlik klasörüne sağ tık yapıp, Özellikler diyin. Deminki gibi, Güvenlik kısmına gelin ve Kullanıcıya düzenle diyin. Ardından, Aşağıdaki gibi ayarları seçin (İzin verlerin hepsini işaretleyin, İzin vermede hiç bir şey işaretlemeyin).

Bu işlemide tamamladığınız da, Artık USB ana dizinine dosya attığınızda hata verecektir (Aşağıdaki gibi)

Güvenlik klasörüne ise Dosya yüklerken vb. Sıkıntı yaşamayacaksınız. Bir anlamda, USB ana dizinine dosya yazımını engellemiş olduk ve Bu sayede virüsler kendilerini kopyalayamayacak.

Bu güne kadar bunu geçebilen virüs göremedim ama benim dosyam sınırlı, Ben usb dosya yüklemeyeceğim bir daha diyorsanız ana usb verdiğiniz izinleri güvenlik klasörünede verirseniz virüs bulaşmasını imkansız bir hale getirirsiniz.

İyi kullanımlar :), Virüssüz hayatlar :p

Rapunzel

webmaster.tc
Super yöntem
illallah getirdi yemin ediyorum Flash kullanasim gelmiyor