• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Windows Üzerinde Php Çalıştırmak

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

Xspeed

webmaster.tc
Windows üzerinde PHP dosyalarını çalıştırmak için kullanılan en yaygın programlardan birisi WAMP SERVER programıdır.Bu program ile APACHE sunucuyu Windows işletim üzerine kurabilirsiniz.Ayrıca yanında MYSQL ile beraber geliyor.

İşletim Sistemi Fark Edermi ?

Wamp Server hem 32 bit hemde 64 Bit işletim sistemi üzerinde çalışmaktadır.

Veritabanı yönetimi nasıl sağlanıyor

Veritabanı yönetim arayüzlerinden en yayın olan PhpMyAdmin , Wamp Server ile yüklü olarak gelmektedir.

Php ve IIS sunucum varsa ikisini birlikte kullanabilirmiyim ?

Evet kullanmanız mümkün fakat bir tanesinin portunu 80 yerine farklı bir port yapmanız gerekiyor.Aynı Ip adresi üzerinden iki port ile yayın yapamazsınız.Yada bilgisayarınıza iki tane ip adresi vermeniz gerekebilir.

Php Mail özelliğini wamp server ile kullanabilirmiyim ?

Bunun için bilgisayarınızda bir mail server olmalıdır,eğer bu işi yapacak bir program mevcut değilse kendi bilgisayarınız üzerinden mail gönderemezsiniz. O yüzden mailing tarzı yazılımlarınızı uzak sunucuda denemeniz gerekebilir.

Linux üzerinde ve Windows üzerinde hız farkı varmıdır ?

Php dosyalar linux server üzerinde daha hızlı yorumlanmaktadır.Tecrübeyle sabittir.Sizde test edebilirsiniz.

Yazma izinleri nasıl düzenlenir ?

Sunucu özelliği windows işletim sisteminde olduğu için CHMOD değerleri devre dışıdır.Bunun yerine yazmak istediğiniz klasörde bir yetki hatası olursa windows üzerinden everyone yazma yetkisi vermeniz gerekecektir.

Eğer sizde windows üzerinde php dosyalarının çok hızlı bir şekilde çalıştırmak ve php projelerinizi geliştirmek istiyorsanız wamp server ile bu işi yapabilirsiniz.

Wamp Server indirmek için tıklayınız.

İyi Forumlar

kralmermi

webmaster.tc
Appserv 10 numara 5 yıldız ben çalışmayan fonksiyonuna pek rastlamadım ama çalışmayan fonklarida aç php.ini yi çalışır hale getir kolay gele.

Yanlız kullanım bakımından Appserv'den daha kolay kullanıma sahip Wamp server.Açıkçası ben iyi performans elde ediyorum Wamp'tan.

gkbrk

webmaster.tc
WAMP XAMPP AppServ ve Vertrigo kullandım. Size uygun olanı seçmeniz gerekiyor :)