• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Wordpress Yedeklerinizi Google Drive'a Alın

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

Carizmatic

New member

Eğer bir Google kullanıcı iseniz, Google Drive'a Wordpress sayfanızın yedeğini almanız için doğru seçim olacaktır. Kurulumu birkaç dakika almakta - Wordpress için Google Drive ekelntisi sayesinde. Adım adım nasıl bir otomatik yedek alacağınızı anlatacağım.

1. Adım: ,Wordpress için Google Drive Blogunuza yükleyin.
Eklenti Wordpress'in Eklenti-Arşivinde üçretsizdir. İndirin, yükleyin ve Etkinleştirin.

2. Adım: Google hesabını ayarlayın - API girişi
Eklentiyi aktivleştirdiğinizde yeni menü-noktası gözükecek Configure Google Yukarıda Google API Console adında link var. Bir tıklama ile OAuth 2.0 Client oluşturup ayarlayabilirsiniz. Şimdi Proje için bir isim berlirleyin örneğin; ornek.com yedek ve birde logo ekleyin. Sonra B]API Access[/B] menü noktasında Create an OAuth 2.0 Client ID tıklayın.

3. Adım: Client ID oluşturma
Web Application seçin ve more Options 'dan Authorization Redirect URL ekleyin. (Wordpress Dashboard'da Google Drive eklentisindeki link) Authorized JavaScript Origins sitenizin linkidir. Create Client ID tıklamanızla API işlemi tamamlanmıştır.

4. Adım: Erişimi Yetkilendirme
Client ID ve Client Secret'i Wordpress-Eklentisinin ayarlarına yapıştırın. Allow Access düğmesine tıklayın.

5. Adım: Yedekleme ayarlarınızı kişileştirin
Google ile erişim sağladıkdan sonra yedekler alınabilir ve eklenti ayarlarınızı dahada kişileştirebilirsiniz. Örneğin bazi klasör ve dosyaların veyada veritabanının yedeklemeden muaf tutabilirsiniz.

Kayıt ettikten sonra istenilen tarihde yedekleme yapılır. Eğer birkerelik yedek almak isterseniz Configure Google > Backup 'dan yapabilirsiniz.

6. Adım: Yedeğinizi Google Drive'da kontrol edin
Son adımda yedeklerinizin tarih doğrulutusnda gerçekleştiğini kontrol etmek.

Otomatik yedekleme tavsiye edilen metoddur, veri kaybını önlemek için. Google Drive üçretsiz ve rahat bir yedek almamızı sağlıyor. (kaynak)​

egebilisim

webmaster.tc
Bunun dışında yedeklerinizi haftada yada ayda bir indirip kontrol gerçekleştirin. yoksa rakip diye tabir edilen forumda olanlar başınıza gelir.