• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Yerli Sosyalimiz:Quup

Konuyu Okuyan Kişiler (0)

MstDrsn

webmaster.tc
Merhaba arkadaşlar, bir süredir size tamamen bir Türk girişimi olan yerli sosyal ağ “quup” tan bahsetmek istiyorum; quup -sanırım- 2010 yılında İlker Aksu tarafından kurulmuş.Anlamı “quick update” kelimesinin ilk iki harflerinden geliyor.Gerçekten anlamı gibi -yerli adıyla- “quup” atmak çok kolay.

-Ortam Nasıl?

Bence “quup”un diğer paylaşım ağlarından en büyük farkı bu;epi topu 5.000 üyesi olan bir sitede 1.000.000.000 üyesi olan siteden daha çok yararlanabiliyorsunuz.Yani herkes size yardım etmeye çalışıyor ve kesinlikle çok sıcak bir otam var.Güzel söz sayfasına dönen Twitter’ın ve üyelerin birbirinden kopuk yaşadığı Facebook’un aksine ‘quup’ gerçek bir “Sosyal Paylaşım Sitesi”

-Quup Nedir Ne Değildir?

Quup kesinlikle boş bir site veya başkalarının değimiyle özenti bir “Türk” girişimi değildir, ayrıca “boş” insanların bulunduğu “boş” bir site de değildir.Quup; herkesin bir biriyle iletişim halinde olduğu ve yine herkesin bilgi birikiminin olduğu bir sitedir.Esasında daha çok sitesi olanların duyduğu bir paylaşım ağı olduğu için bir nevi “WebMaster” topluluğu da diyebiliriz zira, üye olan hemen herkes bir internet sitesine sahip. Dolayısıyla bir internet siteniz varsa ve sorunuzu çözmek istiyorsanız “quup”tan size yardım edebilecek pek çok gönüllü insan çıkıyor. :)

-Tanıyalım

Öncelikle altta görebileceğiniz gibi kendinize bir profil tasarlıyorsunuz.Profilinizi istediğiniz gibi kişiselleştirebiliyorsunuz.Zaten üyelik açtığınız andan itibaren bu ayarlara çok kolay ulaşıp; facebook,twitter,friendfeed ve kendi sitenizi çok kolay bir şekilde ekleyip profilinizde “Favicon”larının çıkmasını sağlayabiliyorsunuz.Ayrıca kendinizi tanıtabileceğiniz ufakta bir alan var.Bunun yanı sıra “G+” ve “Facebook” gibi paylaşım sitelerinde bulunan bir özelliğin benzeri “quup”ta da mevcut.

•Yeni bir quup

Yeni bir quup atmak ise hem daha kolay hem de sizin için daha avantajlı, neden derseniz; yeni bir quup paylaşımınızı hem “facebook” hem “twitter” hem de “friendfeed” hesaplarınızda tek tık ile paylaşabiliyorsunuz.Bu da size zaman kazancı sağlıyor.Ayrıca bu sırada quup’unuza link ve resim de ekleyebiliyorsunuz .

•Hakkınızda Olan Biten

Hakkınızda olan (Etiketlenme,yorum,beğenme v.s) gibi gelişmeleri üst taraftaki navbar sayesinde görebiliyorsunuz.Ayrıca sağ tarafta bulunan “iğne” ikonuna tıklayarak sabit bir hale getirebildiğiniz navbarın bir diğer özelliği ise avatarınızın bulunduğu alan ile profilinize tek tıkla gidiş yapabiliyorsunuz .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Aslında “Quup” anlat anlat bitmez ama ben yazımı burada sonlandırmak zorundayım yoksa yazı iyice uzayacak, hı unutmadan eğer sıkılmadan buraya kadar okuduysan ve düşüncelerin olumluysa girip görmende bir sakınca yok. ;)

K A Y N A K

Engineer

webmaster.tc
uye oldum google ve hotmaıl hesabımla birleştirdim..
maksat turk emegine saygı ve turklerin bu piyasada tutulmasını gönülden deteklemek

birde nasıl grup kurulduğunu bir buylabilseydim keşke :D

MstDrsn

webmaster.tc
uye oldum google ve hotmaıl hesabımla birleştirdim..
maksat turk emegine saygı ve turklerin bu piyasada tutulmasını gönülden deteklemek

birde nasıl grup kurulduğunu bir buylabilseydim keşke :D
Sağ tarafta gruplar yazar, oraya tıklayın.Grup oluştur deyin. :)

GüçNet

webmaster.tc
üstad ben çok beğendim ya :):) takılırım arada emeği geçenlerin emeğime sağlık umarım istenilen yerlere gelir.

mFurkan

webmaster.tc
İşte Türkiye' ye böyle bir proje gerekiyor. Sistemi inceledim geliştirmeye açık bir sistem. Şuan tek eksiği iyi bir reklam çalışması. Reklam işini hallettikten sonra tutulmayacak bir proje değil. ;)

bicoder

webmaster.tc
alexa verilerine göre ilk günler bir patlama olmuş sonra düşüş gerçekleşmiş (reklam vs yapmışlar sanırım) bide facebooka çok benziyor. biraz daha özgün işler çıkartabilirler. tr de bu tür projeleri de tutturmak zor tabi.

yasincvs

webmaster.tc
facebook - twitter karışımı birşeyler çıkmış ortaya hayırlısı olsun. ama benim düşüncem daha özgün uygulamalar katmaları. ilerde daha iyi işler çıkartırlar ise tutulur bence.

riad

webmaster.tc
Keşke Türkçe isim koyulsaydı. Türkiye'den çok iyi projeler olmuyor, olanlar da Türkçe isimli olmuyor. Artık Türkçe'nin de diğer gelişmiş diller arasında yerini alma zamanı geldi geçiyor da